Türk astronot, Filistin’de yaşanan zulme uzaydan dikkat çekti

Türkiye’nin ikinci uzay uçuşunu gerçekleştiren astronot Tuva Cihangir Atasever, uzaya yanında Türk Bayrağı’nı, Azerbaycan Bayrağı’nı ve Filistin kefiyesini götürdü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Astronotumuz yanında taşıdığı ‘kefiye’ ile Filistin halkının, Gazzeli çocukların yaşadığı eziyeti, tüm dünyaya duyurdu” dedi.

GÜNDEM 12.06.2024, 04:40
1
Türk astronot, Filistin’de yaşanan zulme uzaydan dikkat çekti

Türk Uzay Bilim Misyonu kapsamında Yörünge Altı Araştırma Uçuşu’nu gerçekleştiren Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, Türkiye’ye döndü. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında Filistin açıklaması dikkat çekti.
Uçuş misyonunun başarıyla tamamlandığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Atasever’in yanında götürdüğü eşyalara dikkat çekerek, “Hem Türk bayrağını hem de Azerbaycan bayrağını uzayda gururla taşıyarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Yanında taşıdığı ‘kefiye’ ile Filistin halkının, Gazzeli çocukların yaşadığı eziyeti, tüm dünyaya duyurdu. Kendisine vatanına, Türkiye’ye hoş geldin diyorum” dedi.

Türkiye’nin uzay çalışmaları kapsamında devam ettirdiği çalışmalara da değinen Kacır, şunları kaydetti:
“Ankara’da kuracağımız uzay teknoloji geliştirme bölgesi ve uzay sanayimizi geliştirecek adımlarla küresel uzay ekonomisinden aldığımız payı artıracağız. Fırlatma roketleri geliştirmeye yönelik projelerimize devam edeceğiz ve 2030 yılına dek, uluslararası iş birlikleriyle bir uzay limanı kuracağız. Ay Programımızı gerçekleştireceğiz. Millî imkânlarla geliştirdiğimiz itki sistemine sahip, kendi mühendislerimizin ve bilim insanlarımızın tasarladığı ve ürettiği uzay aracıyla aya erişeceğiz. Türkiye Ulusal Gözlemevleri çatısı altında, ileri seviyede uzay gözlemleri için kurmakta olduğumuz Doğu Anadolu Gözlemevi projesini tamamlayarak, bölgemizin en gelişmiş teleskopuna sahip olacağız.”

Uzaya karşı her daim ilgisi olduğunu belirten astronot Atasever ise, uzay yolculuğunu şöyle anlattı: “28 Mayıs’ta ABD’ye hareket ettik. Action Space firmasında deneylerimizi hazırladık. Fırlatmadan bir gün önce uçuşu simüle ettik. Sonrasında uçuşumuzu gerçekleştirdik. 45 bin feet irtifaya eriştiğimizde uygun koşullar oluştu. 1 dakikada 90 kilometrelik irtifaya çıktık. Kanatsız şekilde uçmaya başladık. Süzülmeye başlayınca pencereye yapıştım. 8 Haziran’da yeniden doğdum, yeniden geldim dünyaya” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı