Türk futbolunda devrim: VAR dahil her şey kökten değişecek!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Mustafa Eröğüt, gazetecilerle yaptığı toplantıda, önümüzdeki günlerde Türk futbolunda köklü değişiklikler yapacaklarını duyurdu. İşte Türk futbolunu baştan aşağı değiştirecek devrim niteliğindeki kararlar.

SPOR 31.01.2024, 11:25
1
Türk futbolunda devrim: VAR dahil her şey kökten değişecek!
TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, spor medyasının temsilcileri ile bir araya geldi. Eröğüt, Türk futbolunun gündemindeki tartışmalı konulara ilişkin toplantı düzenledi.
Toplantı, TFF'nin Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
TFF Başkan Vekili Eröğüt, Trendyol Süper Lig’de hayata geçirilen Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin çalışma prensipleri, VAR kayıtlarının yayınlanıp yayınlanmayacağı, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) yapısının değişip değişmeyeceği gibi Türk futbolunda çokça tartışılan çok önemli konularda açıklamalar yaptı.

VAR Merkezi’nde VAR hakemi Mustafa İlker Coşkun uygulamalı olarak hem VAR pozisyonları hem de yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl çalıştığına dair bir sunum gerçekleştirdi. Coşkun, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile Süper Lig maçlarının oynandığı her stadyuma yüksek çözünürlüklü 10’ar kamera yerleştirildiğini bu kameraların anlık olarak VAR merkezine görüntü ilettiğini, bu sayede yayıncı kuruluşa iletilen animasyon dahil bir pozisyonun incelenme süresinin büyük ölçekte azaldığına dikkati çekti. Bunun en güzel örneğinin son hafta oynanan maçlarda görüldüğünü belirten Coşkun, ofsayt pozisyonlarının saniyeler içerisinde sonuçlandığını ve oyunun akışının hızlandığını ifade etti. Mustafa İlker Coşkun yeni sistemle birlikte "insani" müdahalelerin de giderek azaldığını ve teknolojinin daha fazla devrede olduğunu vurguladı.

Mustafa Eröğüt,  Süper Lig karşılaşmalarında VAR kayıtlarının da kamuoyuyla paylaşılması için çalışma yürütüldüğünü açıkladı .
Eröğüt, örnek olarak İspanya La Liga’da var kayıtlarının hakemlerin VAR’a çağrıldığı pozisyonlarla sınırlandırılarak günün maçları bittikten sonra yayınladığını gösterirken, IFAB’ın var konuşmalarının hakem VAR’a çağrıldığı an ile ilgili yayınına eğitim amaçlı izin verdiğini hatırlattı. Eröğüt konuşmasının devamında bu uygulamanın Türkiye’de de uygulanabileceğini vurguladı. Eröğüt şu anki süreçte bir dizi testler yaptıklarını belirtirken, en kısa sürede konuyla ilgili kararları kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu  Başkan Vekili Mustafa Eröğüt, hakemlerin aldıkları puanlarda gözlemcilerin ne kadar etkili olduğunu anlatırken yeni dönemde bu yapıyı da değiştireceklerini, 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey görevlilerinin artık gözlemci olarak Türk hakemliğinde belirleyici olacağını belirtti.

Avrupa futbolunun patronu olan UEFA’nın eski elit hakemlerinden oluşan bu gözlemci grubunun notları yeni dönemde hakem puanının yüzde 50’sini etkileyecek. Planlanan yeni dönemde artık televizyon gözlemcileri görev yapmayacak. Stadyumdaki maç gözlemcilerinin hakem puanına etkisi yüzde 30 olacak. VAR hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin belirleyeceği anket sonucunda notların toplam nota etkisi ise yüzde 20 olacak.

Şu anki sistemde maça giden gözlemcinin notunun ve TV gözlemcisinin hakem puanına etkisi yüzde 35’er, anket sonuçlarının etkisi ise yüzde 30’du.
Uygulanacak bu yeni sistemin Trendyol Süper Lig’de 26. hafta maçları itibarıyla uygulanması bekleniyor.

TFF’nin uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı ve Kulüpler Birliği ile istişare ettiği MHK'nin yapısının değiştirilmesi konusu da önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan uygulamalardan biri olarak yer alıyor.

Yeni Merkez Hakem Kurulu (MHK), 5 üyeden oluşacak. Bu üyelerin 3’ü daha önce olduğu gibi yine TFF tarafından seçilecek, 2 üye ise Kulüpler Birliği’nin önereceği ve üzerinde uzlaşma sağlayacağı kişiler olacak. Burada bir noktaya açıklık getiren Eröğüt, "Kamuoyunda yanlış bir anlaşılma oldu. Kulüpler Birliği temsilcilerinin kulüp temsilcileri olacağı zannediliyor. Bu açıkça FIFA kurallarına da aykırı. Böyle bir şey söz konusu değil. Kulüpler Birliğinin önereceği ama kulüp üyeliği bulunmayan kişiler olacak." diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı