Türk Metal-Sen Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer: İşçi her gün krizde

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası arasındaki 2023-2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı.

EKONOMİ 08.12.2023, 04:35
2
Türk Metal-Sen Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer: İşçi her gün krizde
Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası arasındaki 2023-2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamazken, Türk Metal-Sen eylem kararı aldı. Eylemlerin Ankara ayağında açıklama gerçekleştiren Türk Metal-Sen Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer, patronlara seslenerek, “İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçiler her zaman krizdedir. Sizin kriziniz geçici, bizimki süreklidir” dedi.
Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 26 Eylül’de başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamazken, Türk Metal-Sen ise MESS’in uzlaşmaz tavrına tepki olarak sözleşme masasını terk etmişti. Gerçekleştirilen 5 oturumda toplamda 54 madde ve 1 yönetmelik konusunda anlaşma sağlanırken, görüşmelerde 83 madde ve 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamadı. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışı ve sosyal haklara bağlı maddi maddeler yer alırken, Türk Metal-Sen ise MESS’in uzlaşmacı olmayan tutumuna tepki göstererek eylem kararı aldı. Türk Metal-Sen’in gerçekleştirdiği ilk uyarı eylemi dün gerçekleştirilirken, eylem kapsamında MESS’in İstanbul’da bulunan Merkez Ofisi ve Ankara, İzmir ve Bursa’da eş zamanlı siyah çelenk bırakılırken birer basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylemlerin Ankara ayağı, MESS Ankara Bölge Temsilciliği önünde gerçekleştirilirken, Türk Metal-Sen Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada Biçer, MESS’in ülkenin içinde bulunduğu durumu, enflasyonu ve geçim sıkıntısını hiçe sayarak yüzde 35 zam teklifinde bulunduğunu belirterek, “MESS bize dedi ki, siz hakkınızı almayın, emeğinizin, alın terinizin karşılığını almayın, bizim verdiğimiz sadakaya razı olun, boğaz tokluğuna yarı aç, yarı tok çalışın dedi. İşte biz, bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, bu niyetteki MESS’le uzlaşamadık. Uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz, Türk Metal olarak, üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik” dedi.

Yapılan görüşmelerde Türk Metal-Sen’in yeni hak taleplerine karşın MESS’in var olan hakları da elden almaya yönelik hareket ettiğinin altını çizen Biçer, alın terinin karşılığını istediklerini vurgulayarak, “Buradan işveren sendikası MESS’e bir kez daha sesleniyoruz; Türk Metal-Sen olarak, bize dayattığınız bu yoksulluk düzenine açlığa, sömürüye, evet demeyeceğiz. İşverenlere sorsanız, hepsinin dilinde kriz var, bunalım var, zor günlerden geçiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki; biz çarşıda, pazarda zorlanıyoruz. Biz evimize ekmek götürmekte, çocuklarımıza harçlık vermekte zorlanıyoruz. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim için süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçiler her zaman krizdedir. Sizin kriziniz geçici, bizimki süreklidir” ifadelerini kullandı.
Patronların rekor kırıldığında, kalite ödülü alındığında işçilerin sırtını sıvazladığını ifade eden Biçer, zam konusunda ise görülmediğini belirterek, “Biz, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız. Bu siyah çelenk eylemi bir başlangıçtır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı