Türk Toraks Derneğinden "elektronik sigara" uyarısı: Tütün endüstrisi gençleri hedef alıyor

Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Remziye Can: "Birçok ülkede çocuklar ve ergenlerde e-sigara kullanımı yetişkinlerin kullanımını aşmıştır, bu ürünlerin kullanımında belirgin artış görülmektedir" açıklaması yaparak önemli bir uyarıda bulundu.

SAĞLIK 09.02.2024, 18:30
2
Türk Toraks Derneğinden
Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Remziye Can, tütün endüstrisinin pazarlarını genişletmesi amacı üzerinden elektronik sigara kullanımının özellikle gençler arasında giderek arttığına dikkat çekti ve bu tür zararlı ürünlerle gençlerin hedef aldığını kaydetti.
9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü kapsamında Türk Toraks Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının zararlarına ilişkin Merkez Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Doç. Dr. İpek Candemir ve Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Can'ın değerlendirmelerine yer verildi.
Dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne yol açan tütün ürünlerinin hem içenleri hem de dumanına maruz kalanları etkilediğine kaydeden Candemir, OECD, sigara pazarının büyüklüğünün 2022'de 1 milyar doları aştığını açıkladı.
Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Can da "sigaradan daha masum" gibi pazarlanan elektronik sigaranın aslında sağlığa ciddi zararlarının bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Tütün ürünleri kullanımının tedavi edilebilen bir bağımlılık olduğunun altını çizen Can, sigara kullanan herkese "Sigara Bırakma Polikliniklerine" başvuru çağrısında bulundu.
"Tütün endüstrisi 'zararı azaltılmış ürünler' adı altında ürettiği elektronik sigara (e-sigara) ve diğer ısıtılmış tütün ürünleri kullanımı ile hem sigarayı bırakmak isteyen bireylerin bağımlılıklarını devam ettirmekte hem de genç kullanıcıları hedef alarak kazanç hedeflerini tutturmaya ve pazarlarını genişletmeye çalışmaktadır. Birçok ülkede çocuklar ve ergenlerde e-sigara kullanımı yetişkinlerin kullanımını aşmıştır ve e-sigara kullanımında belirgin artış görülmektedir. Halihazırda özellikle gençler arasında giderek artan elektronik sigara kullanımı büyük bir tehdit olarak karşımızda durmaktadır."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı