Türk Uzay Ajansı'nın kanuna aykırı ihaleler yaptığı tespit edildi

Türkiye Uzay Ajansı'nın (TUA), ihalelerde mevzuata uygun davranmadığı tespit edildi. Sayıştay'ın TUA'da yaptığı incelemelerde, kurumun Kamu İhale Kanunu'na aykırı işlemler yaptığı ortaya çıktı.

ASAYİŞ 22.09.2023, 15:25
2
Türk Uzay Ajansı'nın kanuna aykırı ihaleler yaptığı tespit edildi
Aralık 2018’de, “Bir rüya gerçek oluyor” denilerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla kurulan, ancak beklenilen hedefleri gerçekleştiremeyen Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA), doğrudan temin yoluyla aldığı ve teslimi belli bir süreyi gerektiren hizmet alımları ile ilgili işlerin bir kısmında sözleşme düzenlenmediği görüldü. Sayıştay denetçileri, işten doğabilecek hukuki anlaşmazlıkların önüne geçilmesi amacıyla sözleşme doğrudan temin yoluyla yapılan alımlarda sözleşme imzalanması gerektiğini belirtti.
Öte yandan TUA'nın, doğrudan temin ve pazarlık yöntemiyle yaptığı alımlarda yasal limitleri aştığı da kaydedildi. Kurumun, mevzuatta öngörülen yüzde 10'luk sınırı aşmasına karşın aşılan kısım için Kamu İhale Kurumu'ndan uygun görüş almadığı anlaşıldı.
2022'de 4 milyon 968 bin TL'lik ödeneği bulunan TUA'nın, 591 bin 847 TL'lik pazarlık ve doğrudan temin yöntemiyle alım yaptığı bildirildi. Sayıştay denetçileri, Uzay Ajansı'na pazarlık ve doğrudan temin yöntemiyle alınan 95 bin 47 TL tutarındaki alımın yasal limitin üzerinde olduğunu belirterek kurumu, "Kanun'a uygun davranın" diye uyardı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı