Türkiye gıda enflasyonu belli oldu! Küresel piyasada fiyatlar düştü

Türkiye'de yaşanan gıda enflasyonu dünya genelindeki fiyatları solladı. Küresel gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 2,1 gerilerken, Türkiye'de bu oran tam yüzde 68,2'ye ulaşarak zirve yaptı.

EKONOMİ 06.07.2024, 17:30
5
Türkiye gıda enflasyonu belli oldu! Küresel piyasada fiyatlar düştü
Küresel gıda fiyatları dünya genelinde yükseliş eğilimine devam ederken, Türkiye'deki gıda enflasyonuyla arasındaki fark giderek büyüdü. Küresel fiyatlarda geri çekilme yaşanırken Türkiye'de fiyatlar yükselmeye devam etti. 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, küresel gıda fiyatları aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 2,1 düşüşe geçti. Buna karşın Türkiye'de gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 68'i aşarak korkunç bir artışa imza attı.
Küresel gıda fiyatları Haziran ayında bitkisel yağ, şeker ve süt ürünleri endekslerindeki artışların tahıl fiyatlarındaki düşüşle dengelenmesiyle aylık bazda değişim göstermedi.
Bloomberg'in haberine göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Mayıs ayındaki revize 120,6 seviyesinden değişim göstermeyerek Haziran ayında 120,6 oldu. Mayıs gıda fiyatları endeksi daha önce 120,4 olarak açıklanmıştı.
Haziran ayındaki küresel gıda fiyatları endeksi bir yıl önceki seviyenin yüzde 2,5 altında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle Mart 2022'de kaydettiği tarihi zirvenin ise yüzde 24,8 altında bulunuyor.
Türkiye genelinde geçtiğimiz yıllarda döviz kurunun aniden yükselişi ve son dönemdeki dalgalanmadan dolayı  ithal gıdaların fiyatını doğrudan etkilenmesine neden oldu.  Geçtiğimiz yıllardaki döviz dalgalanmaları, Türkiye'de gıda fiyatlarının artmasında önemli bir rol oynadı.
Kuraklık, sel gibi iklimsel faktörler ve tarımsal üretimdeki diğer problemler de gıda arzını düşürerek fiyatların artmasına neden oluyor. Ülke genelindeki Arz ve talep dengesizliği nedeniyle fiyat artışı gözleniyor. 
Küresel gıda fiyatları, tahıl fiyatlarındaki düşüşle dengelenen bitkisel yağ, şeker ve süt ürünleri endekslerindeki artışlarla aylık bazda değişmedi.
FAO Gıda Fiyatları Endeksi Haziran ayında 120,6 seviyesinde kaldı. Bu rakam, bir yıl önceki seviyenin yüzde 2,5 altında ve Mart 2022'deki tarihi zirvenin ise yüzde 24,8 altında. Türkiye'de gıda enflasyonu küresel ortalamaya göre oldukça yüksek ve bu durum halkı oldukça zor durumda bırakıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı