Türkiye ile Romanya arasında doğalgaz anlaşması

Türkiye enerji sektöründe önemli bir adım daha atıyor. Türkiye, Bulgaristan ve Macaristan'a doğalgaz ihraç etmesinin ardından şimdi de Romanya'ya doğalgaz göndermeye hazırlanıyor.

EKONOMİ 27.09.2023, 09:35
Türkiye ile Romanya arasında doğalgaz anlaşması
Türkiye enerji sektöründe önemli bir adım daha atıyor. Türkiye, Bulgaristan ve Macaristan'a doğalgaz ihraç etmesinin ardından şimdi de Romanya'ya doğalgaz göndermeye hazırlanıyor. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Romanya'ya günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz ihraç edecek.

Anlaşma, Türk enerji sektörünün güçlenerek uluslararası alanda rekabetçi bir pozisyona sahip olmasını sağlayacak önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. BOTAŞ, önümüzdeki üç yıl içinde Türkiye'nin ihracatçı ilk on kuruluşu arasına girmeyi hedefliyor.
Anlaşmanın 31 Mart 2025 tarihine kadar geçerli olacağı belirtilirken, doğalgaz ihracatının 1 Ekim'de başlayacağı açıklandı. Ayrıca, tarafların doğalgaz ticaretinin yanı sıra iletim, depolama, üretim ve yeşil enerji teknolojileri alanlarında işbirliği yapma konusunda da mutabık kaldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı