Türkiye ve İran'ın hedefi 30 milyar dolarlık ticaret

İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu’nca "İran İslam Devrimi zaferinin 45. yıl dönümü” resepsiyonu düzenlendi.

DÜNYA 10.02.2024, 22:40
2
Türkiye ve İran'ın hedefi 30 milyar dolarlık ticaret
İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu’nca "İran İslam Devrimi zaferinin 45. yıl dönümü” resepsiyonu düzenlendi. Resepsiyona, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer, İran'ın İstanbul Başkonsolosu Ahmed Muhammedi, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Gevrek, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türk yetkililer, yabancı misyonlardan temsilciler ve birçok davetli katıldı.
Resepsiyonda konuşan İran'ın İstanbul Başkonsolosu Ahmed Muhammedi, İran ve Türkiye’nin hedefi 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu söyledi. Muhammedi; “İran ve Türkiye, iki ülke ve millet olarak Yüce Allah'ın isteğiyle her alanda gelişime ve mükemmeliyet yolunda ilerlemektedir. İki komşu ülke dostluk ve kardeşlik dolu bir geçmişle, birbirlerinin yardımıyla düşmanlarının planlarını etkisiz kılmışlardır. Komşuları arasında dost ve kardeş ülke Türkiye'nin yeri ayrıcalıklı ve özel bir öneme sahiptir. Ekonomik ve ticari ilişkiler her iki ülke için de çok önemlidir. Her iki ülke de ticaret için 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmi öngörmektedirler.” dedi.
Ahmed Muhammedi şunları soyledi: “Geçtiğimiz 45 yılda İran halkı ve hükümeti, düşmanlarının savaşa, yaptırımlara, ekonomik teröre ve sayısız baskıya başvurarak yarattığı komplo ve engellerine rağmen, yılmamış ve ayakta kalmıştır. Bilimsel, ekonomik ve teknolojik açıdan birçok başarıya imza atmıştır. Tarım, sanayi ürünleri nanoteknoloji, barışçıl nükleer enerji alanlarında kendi kendine yetebilen bir ülke olmuştur. Bugün İran İslam Cumhuriyeti'nin bölgedeki bu başarıları gündem oluşturmuş ve öne çıkan bir ülke olarak dünya arenasında parlayan bir yıldız olmuştur.”
Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer de, “Türkiye’nin en uzun kara sınırını paylaştığı İran ile en üst düzeyde ilerlettiği siyasi işbirliğimizin bölgemizde barış ve güvenliğe katkısı yadsınamaz” dedi.
Ayşe Sözen Usluer’in açıklamaları şöyle:
“Dost ve kardeş ülke İran İslam Cumhuriyeti’nin milli günü dolayısıyla sayın başkonsolosa ve İran halkına en sıcak tebriklerimi sunmak istiyorum. Ülkelerimiz arasındaki iyi komşuluk ve işbirliğini halklarımızın karşılıklı çıkarları doğrultusunda gelişmeye devam edeceğine dair inancımı ve samimi ümidimi de eklemek isterim.”
“Ülkemizin en uzun kara sınırını paylaştığı İran ile en üst düzeyde ilerlettiğimiz siyasi işbirliğimizin bölgemizde barış ve güvenliğe katkısı yadsınamaz. Terörizm başta olmak üzere bölgemizde karşı karşıya kaldığımız sınamaların birlikte çözümüne yönelik gayretlerimiz devam edecektir. Gerek Suriye üzerinde Astana süreci gerek Kafkasya’da 3+3 formatında devam eden çok taraflı işbirliği mekanizmalarında İran’ın sunduğu katkılardan memnuniyet duymaktayız.”
“İkili ticaret hacmimizin sayın Cumhurbaşkanlarımız tarafından hedeflenen 30 milyar dolara çıkartılması arzusundayız.”
“Kadim şehrimiz İstanbul’da bir yakın zaman öncesinde başladığınız başkonsolos vazifenizin size ve aileniz başta olmak üzere her iki ülke ilişkilerini de hayırlara vesile olmasını diliyorum.”
Resepsiyonda İstanbul Valisi Davut Gül’ün İran'ın İstanbul Başkonsolosu Ahmed Muhammedi’ye gönderdiği mesaj da okundu. Davut Gül mesajında; “İran Milli Günü ve İran İslam Devrimi’nin 45. yıl dönümü münasebetiyle gönderdiğiniz nazik davete en içten duygularla teşekkür ediyorum. Ülkelerimiz arasındaki köklerini tarihin derinliklerinden alan karşılıklı anlayış, saygı ve iyi komşuluğa dayalı ilişkilerin güçlenerek devam etmesini temenni ediyorum. Halklarımız arasındaki kültürel bağların ve samimi dostluğun daha da pekişmesi dilekleriyle İran İslam Devrimi’nin 45. yıl dönümünü kutluyorum. Şahsınızda İran halkını ve tüm misafirleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı