Türkiye'de elektronik seçim için ilk adım

YSK ve Ankara Üniversitesinde elektronik seçime dair başlayan teknik çalışmalar kapsamında yurt dışından örnekler incelenerek bilgisayar ve yazılım altyapısı oluşturulacak. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından oluşturulacak sistem, ilk olarak meslek örgütleri, kooperatifler, üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde kullanılacak.

GÜNDEM 12.02.2024, 17:05
1
Türkiye'de elektronik seçim için ilk adım
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından oluşturulan ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) uzmanların da yer aldığı çalışma grubu, Türkiye'de elektronik oylama sistemine geçişle ilgili teknik çalışmalara başladı.
Türkiye'de 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca elektronik oylama sadece yurt dışındaki seçmenler için kullanılabilmektedir. Kanunda bu yönde bir hüküm bulunmasına rağmen, yurtdışında kayıtlı seçmenler için elektronik oylama uygulaması henüz gerçekleştirilemedi.
AA'da Şaduman Türkay'ın haberine göre bunun dışında, yurt içinde, milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareleri seçimleri için elektronik oylama ile oy kullanmaya imkan veren bir yasal düzenleme bulunmuyor.
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener'in Türkiye'de elektronik oylama konusunda bir çalışma yapılabileceğini açıklamasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri ile Yüksek Seçim Kurulu uzmanlarından oluşan bir çalışma grubu oluşturuldu.
Grup şu anda, yurt dışındaki elektronik oylama örneklerini incelemekte ve bilgisayar ve yazılım altyapısı için hazırlık yapıyor.
Bu çalışma kapsamında oluşturulacak sistem, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk olarak meslek birlikleri, kooperatifler ve üniversitelerdeki öğrenci temsilcilerinin seçimleri için kullanılacak.
Proje tamamlandığında ve eksiklikler giderildiğinde, sistem parlamento, cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlere entegre edilecek.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener'in 28 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından seçimlerin elektronik ortamda yapılması çağrısında bulunduğunu ve Yener ile görüştüğünü söyledi.
YSK Başkanı Yener'e, üniversite olarak bir çalışma başlatabileceklerini aktardığını belirten Ünüvar, ardından oluşturulan çalışma grubu tarafından hazırlıkların başladığını, sürecin yürütücüsünün YSK olduğunu anlattı.
Necdet Ünüvar şunları söyledi:
Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof Dr Orhan Çelik de teknik çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Çalışma grubunun 3 boyuttan oluştuğunu, bunlardan birinin, seçim sistemleri ve seçim matematiği üzerine çalışan teknik kısım olduğunu aktaran Çelik, şöyle konuştu:
Çalışma grubunun üç bölümden oluştuğunu, bunlardan birinin oylama sistemleri ve seçim matematiği ile ilgilenen teknik bölüm olduğunu belirten Çelik, şu açıklamayı yaptı:
Çalışmaların seçimden sonra daha da yoğunlaşacağını dile getiren Çelik, çalışma grubunun birtakım raporlamalar yaptığı ve dokümanlar üretmeye başladığını dile getirdi.
Türkiye'deki milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin elektronik ortama taşınması amacıyla çalışmalarına başladıklarını açıklayan Çelik, "Ama bu hedef ulaşılacak en son nokta. Ondan önce her seviyede meslek örgütlerinin, kooperatiflerin seçimlerinde kademeli olarak bu hedefe ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Orhan Çelik, bu mezuniyet sayesinde sistemin test edilebileceğini ve eksikliklerinin giderileceğini belirtti. Projenin sonuçlandırılması ve eksikliklerinin giderilmesi sürecinin uzun zaman alacağını ancak bu sistemin üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde hemen kullanılabilecek bir aşamada olduklarını açıkladı.
Elektronik seçimin, zaman maliyeti, güvenlik altyapısı, sonuçlara hemen ulaşmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Orhan Çelik, seçimin her aşamasının kontrol edilmesi ve güvenilir kılınması bakımından önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.
Aynı zamanda yasal altyapının da hazırlanması gerektiğinin vurgulayan Çelik, "Hukuksal yapının nasıl oluşturulacağı konusunda da YSK'nin veya TBMM'nin adım atması gerekecek" dedi.
"Biz kendimizi onlara gerekli bilimsel ve teknik desteği sağlayan bir kurum olarak görüyoruz. Hazırlık çalışmaları zaten başladı. Seçimlerin güvenilirliği, yazılım ve hukuki konular çok önemli ve bu üç alanda görüşmeler devam ediyor."
"Bu grup içinde Siyasal Bilgiler Fakültesinden ve YSK'den uzmanlar yer alıyor. İkinci çalışma grubumuz hukuk konusunda çalışmalar yürütüyor, elektronik ortamda seçim uygulayan ülkelerdeki mevzuatı tarıyor, Türkiye'deki mevzuatla karşılaştırıyoruz. Mevzuat bakımından yasal düzenlemeler olsun, diğer mevzuat düzenlemeleri bakımından neler yapılabileceği, hangi süreçte yapılabileceği konusunda çalışma yapılıyor. Üçüncü çalışma grubumuz da yazılım boyutu, bilgisayar ve yazılım altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışma grubu. Bu üç farklı komite hedefe ulaşmak için çalışıyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı