Türkiye'de imalat sektörü bir kez daha küçüldü

İstanbul Sanayi Odası (İSO), imalat sektöründe Ağustos ayına ilişkin verileri açıkladı

EKONOMİ 01.09.2023, 10:40
Türkiye'de imalat sektörü bir kez daha küçüldü
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO), açıklamasına göre, imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Ağustos'ta 49,00 olarak gerçekleşti ve üst üste ikinci ayda da 50,00 eşik değerinin altında kalarak Türk imalat sektöründeki ivme kaybının sürdüğünü gösterdi.
Ankete katılan firmalar, Ağustos ayında yeni sipariş almakta zorlandıklarını ve yeni alınan işlerdeki düşüşün bir önceki aya göre hızlandığını bildirdi. Güçlü fiyat baskıları, fiyatların artmasına neden olurken, müşterilerin yeni sipariş vermekten kaçınmaları sektördeki talep koşullarını olumsuz etkiledi.
İSO Türkiye Sektörel PMI raporuna göre, takip edilen 10 sektörden dördünde üretim artışı yaşandı. Elektrikli ve elektronik ürünler sektörü en güçlü artışı kaydederken, giyim ve deri ürünleri sektörü ise üretimdeki en sert yavaşlamayı yaşadı. Yurt dışından alınan yeni siparişlerde ise çoğu sektörde ivme kaybı yaşandı.

Girdi maliyetleri hızla artmaya devam etti. Türk lirasının ABD doları karşısındaki değer kaybı ve ücretlerdeki artışlar, girdi maliyetlerinin yükselmesinde etkili oldu. Bu, nihai ürün fiyatlarının yüksek seviyede kalmasına neden oldu. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 30'u, satış fiyatlarını artırdıklarını bildirdi.

İstihdam dört sektörde arttı ancak genel artış düşük düzeyde kaldı. Satın alma faaliyetleri gerilerken yeni siparişlerdeki yavaşlama, firmaların hem girdi hem de nihai ürün stoklarını azaltmalarına yol açtı. Bazı firmalar ek personel ihtiyacı duysa da istihdamdaki genişleme sınırlı oldu.
S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Ağustos verilerinin Türk imalatçılarının karşılaştığı zorlukları yansıttığını belirtti. Fiyat baskılarının talebi sınırladığını ve faaliyet koşullarında genel bir yavaşlama olduğunu vurguladı. İstihdamdaki artışın sınırlı olduğunu ve talep koşullarının belirsiz olduğunu ekledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı