Türkiye'de sıcaklık rekorları kırılıyor

Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava dalgası, ilkbahar mevsimini unutturarak yaz mevsimini anımsatıyor. 1 Nisan'da Antalya, Adana, Eskişehir, Muğla, İzmir, Aydın ve Manisa gibi birçok şehirde 30 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklığı, rekor seviyelere yaklaştı.

GÜNDEM 04.04.2024, 11:15
1
Türkiye'de sıcaklık rekorları kırılıyor
Türkiye, Mart ayının sonundan beri olağanüstü bir sıcak hava dalgası yaşıyor. 1 Nisan'da Antalya, Adana, Eskişehir, Muğla, İzmir, Aydın ve Manisa gibi birçok kentte hava sıcaklığı 30 dereceleri aşarak rekor seviyelere yaklaştı.
Uzmanlar, iklim krizinin sıcak hava dalgalarının sıklığı ve şiddetini arttırdığını, her yeni 10 yılda bu dalgaların başlangıcının erkene çekildiğini ve sürelerinin uzadığını söylüyor. Bu yıl başlayan sıcak hava dalgasının da daha önce görülmemiş coğrafyalara kadar ulaştığı gözlemleniyor.
Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, 2023'ün kaydedilen en sıcak yıl olduğunu ve 2024'ün bu rekoru geçebileceğini belirtiyor. Mart ayının da mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ve şu anki sıcaklıkların Mayıs ayına ait olduğunu söylüyor.
Tağıl, Türkiye'nin büyük bölümünde ilkbahardan ziyade yaz mevsimini anımsatan sıcaklıklar yaşandığını ve sıcaklık değerlerinin normalin 10-15 santigrat derece üzerinde seyrettiğini vurguluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün mevsimlik tahminlerine göre nisan, mayıs ve haziran aylarında da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği öngörülüyor.
Sıcak hava dalgasının Asya'daki yüksek basınç sistemi ile Atlas Okyanusu üzerindeki alçak basınç sistemi arasındaki etkileşimin sonucunda gerçekleştiğini belirten Tağıl, son zamanlarda hava kalitesinde de belirgin bir değişiklik yaşandığına dikkat çekiyor.
Tağıl, sıcak hava şartlarının güneyden Afrika kökenli havanın Türkiye üzerine gelmesinin bir sonucu olduğunu ve bunun hava kalitesinin de düşmesine neden olduğunu söylüyor. Afrika kökenli sıcak hava dalgasının aynı zamanda hava kalitesinin de düşmesine neden olduğunu ve toz taşınımının bu durumda etkili olduğunu vurguluyor.
Tağıl, hava kalitesinin düşmesinin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde partikül konsantrasyonunu artırarak gökyüzünü koyu bir pus tabakasıyla kapladığını da sözlerine ekliyor. Son birkaç haftadır toz etkisinin azalmış gibi görünse de hala belirli bir düzeyde devam ettiğini ve yer yer yoğunluğu değişmekle birlikte yaklaşık 80-100 mikrogram/metreküp arasında değiştiğini belirtiyor. Bu durumun özellikle solunum rahatsızlığı olan insanlar için endişe verici olduğunu ve genel hava kalitesini olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı