Son Dakika

“Türkiye’nin Suriye politikası başından beri yanlıştı”

Suriye’nin kuzey bölgelerinde Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) hedef alan provokatif eylemler, ülkemizin belirli odaklar tarafından felakete sürüklenmeye çalışıldığını gösteriyor.

GÜNDEM 08.07.2024, 04:40
2
“Türkiye’nin Suriye politikası başından beri yanlıştı”
Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) hedef alan provokatif eylemler, ülkemizin belli mihraklar tarafından bir felakete doğru itilmeye çalışıldığını gösteriyor. 54’üncü Türkiye Hükümeti Başbakanı, Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, 30 yıl önce yaptığı Büyük Orta Doğu Projesi’ne ilişkin uyarılar bugün birer birer çıkmaya devam ediyor.
Suriye’nin kuzey bölgelerinde Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) hedef alan provokatif eylemler, ülkemizin belirli odaklar tarafından felakete sürüklenmeye çalışıldığını gösteriyor. Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 90’lı yıllarda Siyonistlerin Orta Doğu üzerinde yaptığı hain planları deşifre etmişti. Bugün yaşananlar Erbakan Hoca’nın söylediklerini bir kez daha haklı çıkardı. Son dönemde Siyonist İsrail’in Filistin’de yaptığı soykırımın yanı sıra Lübnan işgalinin sinyallerini vermesi, tehlikenin Türkiye sınırlarına yaklaştığını gösteriyor. Suriye’de yaşanan provokatif eylemler ise Türkiye’nin bölgede stratejik olarak yalnız kaldığı şeklinde okunuyor. Bu bağlamda Erbakan Hoca’nın bahsettiği Büyük Orta Doğu Projesi’nin adım adım ilerleyişi sürerken, bu büyük tehlike karşısında gerekli tedbirlerin, büyük bir ciddiyetle ele alınmadığı da bilinen bir gerçek.

Suriye’nin kuzeyinde yaşanan güncel olayları gazetemize değerlendiren Araştırmacı-Yazar Müfid Yüksel, “Türkiye, ‘One Minute’ çıkışından sonra bir eyleme geçemeyerek sadece hamaset söylemlerinde kaldı ve Orta Doğu bölgesinde etkin bir hareket sergileyemedi. Arap coğrafyasında da bunun etkisi büyük ölçüde görüldü. Türkiye’nin sahici işler yapamadığı ve yapamayacağı görülerek büyük bir güven kaybına yol açtı. Tabi bunun da belli sebepleri var. Birincisi Türkiye’nin devlet yapılanması, ikinci olarak camiamızın aşırı pragmatist olması ve son olarak Milliyetçi Hareket Partisi ile yapılan ittifak. Bu ittifak birçok şeyi alt üst etti” şeklinde konuştu.

Orta Doğu bölgesinde yanlış adımlar atıldığını dile getiren Yüksel, “Türkiye’nin 2011’den bu yana yürüttüğü Suriye politikası başından beri yanlıştı. Bu söylediğimiz şey Esad rejiminin, zalim ve kanlı bir rejim olmadığı anlamına gelmiyor. Her ne olursa olsun yürütülen politika stratejik olarak Türkiye açısından yanlıştı. 10-15 sene içerisinde yapılacak şeyi 3-4 ay gibi kısa bir sürede yapmaya çalıştılar ve böylece bölgeyi tanımadıkları görüldü. Bir diğer faktör ise Suriye üzerinde Rusya, İran ve Çin mihveri oluştu. Bu mihver karşısında ise Türkiye bocaladı” ifadelerini kullandı.

Müfid Yüksel, “Türkiye, yürüttüğü Suriye politikası ile ülkeye çok fazla sayıda Arap girmesine izin verdi. Ama öte yandan Türk milliyetçiliğine dayalı merkez bir politika izlemeye devam etti. Halkının Orta Doğu’da umutlarını keserek, Azerbaycan’a umutlarını bağladı. Tek millet iki devlet dedi ama Azerbaycan umutlarını yıktı. Azerbaycan, İsrail’in yanında durdu ve durmaya devam ediyor. Orta Doğu’yu bırakıp Azerbaycan ile düşündüğün Turan hareketi de bitti. Türkiye’nin yürüttüğü politikaların yanlışlığı ile pusulasını kaybetmiş bir gemi gibi kaldı. Giderek yalnızlaşmaya devam eden bir Türkiye var. Dış politikalarda atılan adımlar ülkemize büyük zararlar veriyor” şeklinde konuştu.

Türkiye üzerinde yapılmak istenenlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan ve Suriye’de yaşananların yakın takipçisi olan Gazeteci Ramazan Bursa, “Türkiye’de son günlerde giderek artan bir sığınmacı ve mülteci karşıtlığı var. Bazı kesimler bunu bilinçli bir şekilde kaşımaktadır. O açıdan devletle ilgili kurumlar ciddi bir çalışma yapması gerekiyor. Türkiye’de sığınmacı ve mültecileri hedef alacak eylemler yapılması ve bunun toplum içerisinde düşmanlık oluşturacak şekilde yaygınlaştırılmasına müsaade etmemelidir. Bunu ülkemiz mülteci cennetine dönüşsün manasında söylemiyorum. Fakat ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyona yakın Suriyeli var. Başka milletlerden de mülteciler var. Bunlar zaman içerisinde uluslararası hukuka uygun ve bizim değerlerimize de uygun bir şekilde ortamları oluştuğunda ülkelerine gönderilirler. Bu ayrı bir çalışmadır. Fakat bu işlem bugünden başlayıp yarına bitmeyeceğine göre ülkemizde çıkarılmaya çalışan sığınmacı ve mülteci karşıtlığı Türkiye’nin iç güvenliğini tehdit altına atıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:00
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı