TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez: Alım gücü katma değerle artar

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye’nin, teknoloji ve verimlilik temelli, çağın gerektirdiği yüksek katma değerli üretimi yapması gerektiğini vurgulayarak, “Yüksek katma değer üretemediğimiz her süreç, bizi asgari ücret ekonomisine mecbur bırakıyor. Alım gücünün maaşla değil, katma değerle arttığı bir ekonominin asgari ücret sorunu da olmaz” dedi.

EKONOMİ 27.12.2023, 04:35
2
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez: Alım gücü katma değerle artar
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, yaptığı açıklamada, 2023 yılını değerlendirdi, 2024 öngörülerine ilişkin bilgi verdi.
Cumhuriyet’in 100. yılında, önceki yıllardan devralınan "üretim maliyetleri ve tedarik", "yüksek enflasyon ve satın alma gücü", "savaşın ihracat pazarlarına etkisi" ile "finansmana erişim ve kur artışı" gibi sorunların yaşandığını ifade eden Sönmez, bu sorunlar içinde en fazla öne çıkanın ve önceliğin enflasyon olduğuna işaret etti.
Sönmez, şöyle devam etti:
"Özellikle 2 yılı aşkın süredir devam eden yüksek enflasyon nedeniyle girdi maliyetleri artan iş dünyamız, fiyat politikası oluşturmakta zorlanıyor. İşletme sermayesi ihtiyacı 2-3 kat arttı. Ancak dünya genelindeki resesyon riski nedeniyle dış talepte yaşanan daralma ve ekonomimizdeki yapısal sorunlara rağmen Türk iş dünyası rekabetçiliğini korumak için büyük bir uğraş veriyor ve yatırım iştahı da sürüyor. Bu motivasyonun yatırıma dönüşmesindeki en önemli engeller ise ekonomideki belirsiz atmosfer, yüksek enflasyon ve finansmana erişimde yaşanan sorunlar."

Sönmez, şunları ifade etti:
"2024 yılı için OVP'de belirlenen enflasyon ve büyüme hedeflerini iyimser bulmakla birlikte bu hedeflere giden süreci kısaltmak yine bizim elimizde. Enflasyonla mücadeledeki başarı sadece enflasyonun düşmesiyle değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve işsizlik oranının azalmasıyla da ölçülmeli. TÜRKONFED olarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasının önündeki 3 önemli tuzaktan, yani 'orta gelir', 'orta demokrasi' ve 'orta eğitim' tuzaklarından kurtulmasının anahtarının da yapısal reformlardan geçtiğini uzun yıllardır vurguluyoruz. 2024, ülkemizin hem enflasyon hem de belirsizliklerle mücadelede yapısal reform yılı olmalıdır."
Sönmez, Türkiye'nin, teknoloji ve verimlilik temelli, çağın gerektirdiği yüksek katma değerli üretimi yapması gerektiğini vurgulayarak, "Yüksek katma değer üretemediğimiz her süreç, bizi asgari ücret ekonomisine mecbur bırakıyor. Bugün asgari ücret ne kadar artarsa artsın, alım gücünün karşısındaki en büyük tehdidi enflasyon oluşturuyor. Alım gücünün maaşla değil, katma değerle arttığı bir ekonominin asgari ücret sorunu da olmaz." dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı