Uganda petrol ihracatına başladı!

Yaklaşık 20 yıl önce keşfedilen Uganda'nın petrol rezervleri nihayet ihraç edilmeye başladı. Uganda Ulusal Petrol Şirketi (UNOC) tarafından yapılan açıklamada, ilk petrol sevkiyatının Tanzanya'ya gerçekleştirildiği belirtildi.

EKONOMİ 23.03.2024, 11:00
1
Uganda petrol ihracatına başladı!
Yaklaşık 20 yıl önce keşfedilen Uganda'nın petrol rezervleri nihayet ihraç edilmeye başladı.
Uganda Ulusal Petrol Şirketi (UNOC) tarafından yapılan açıklamada, bazı ülkelere petrol ihracatının başladığı ve ilk sevkiyatın Tanzanya'ya gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu ilk adımla piyasanın test edilmesi ve gelecekteki büyük ihracat için zemin hazırlanması amaçlanıyor. İlk etapta küçük miktarda petrol ihraç edilse de, Uganda'nın petrol üretimi ve ihracıyla birlikte petrol tedarikinde dışa bağımlılığını azaltması ve Doğu Afrika'nın en büyük petrol ihracatçısı olması hedefleniyor.
2006 yılında keşfedilen bu rezervle Uganda'nın Doğu Afrika'da petrol ihracatında lider konuma yükseleceği tahmin ediliyor.

Uganda Petrol İdaresi (PAU) geçen yıl Kingfisher petrol sahalarındaki petrol kuyularında sondaja başlamıştı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2025 yılında günlük 200 bin varil petrol üretilmesi amaçlanıyor.
Uganda'nın petrol ihracatına başlaması, ülke ekonomisi için önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Bu sayede ülkeye önemli bir gelir kaynağı sağlanması ve kalkınmanın hızlanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı