Uğur Poyraz açıkladı: Meral Akşener, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve 7 yıl süren soruşturmada, Akşener'in avukatları tarafından Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunuldu

GÜNDEM 26.09.2023, 13:20
Uğur Poyraz açıkladı: Meral Akşener, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu
Bireysel başvuru hakkında bilgi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Akşener'in avukatları tarafından yapılan başvurunun, "Adil Yargılanma Hakkı, Kendisine Yöneltilen Suçlamanın Nedeninden ve Niteliğinden Haberdar Olma Hakkı, Makul Sürede Yargılanma Hakkı ve Lekelenmeme Hakkı"nın ihlal edildiğini iddia ettiğini belirtti. Ayrıca, başvuruda siyasi saiklerle sınırlamaların Anayasa'da belirtilen amaçları aşamayacağına dair Anayasa kuralının da ihlal edildiği ifade edildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu tarafından başlatılan soruşturma, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından isimsiz ihbarlar üzerine başlatılmıştı. Bu soruşturma sonucunda, gizli bir tanık tarafından yapılan ifadelerin ardından Meral Akşener hakkında soruşturma başlatılmıştı. Ancak daha sonra yapılan incelemeler sonucunda Akşener'in suçsuz olduğu anlaşılmış ve hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Soruşturma dosyasında, 22 Ağustos 2023 tarihinde takipsizlik kararı verilmişti.
Akşener'in avukatı olarak soruşturma sürecini takip eden İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, bu süreçte gizlilik kararı alındıktan sonra dosyanın yaklaşık son dört yıldır hiçbir işlem görmediğini belirtti. Başvuruda, Akşener'in Anayasa'nın 36. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkının, suçlamalar hakkında bilgilendirilme hakkının, makul sürede yargılanma hakkının ve lekelenmeme hakkının ihlal edildiği savunuldu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı