Ünlü araştırmacıdan kritik yorum: Kılıçdaroğlu ilk turda seçimi alıyor

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu açıklanırken bazı araştırmacılar "Altılı Masa’daki kriz aslında dağıtıcı olmaktan çıkıp tabanda birleştirici bir unsur oldu" dedi.

GÜNDEM 09.03.2023, 08:05
1
Ünlü araştırmacıdan kritik yorum: Kılıçdaroğlu ilk turda seçimi alıyor
Altılı Masa'da adayın açıklanmasının ardından gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimi anketine göre dikkat çeken sonuçlar çıktı.
ORC Araştırma'nın anketine göre Millet İttifakı'nın adayı  Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 56,8 oy oranına ulaştırken Cumhur İttifakı'nın adayı  Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranı ise yüzde 43,2'de kaldı.
Seçim ve siyasete dair son gelişmeleri değerlendiren ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, Kılıçdaroğlu’ndaki bu yükselişi kriz sonrası oluşan ‘Türkiye ittifakı’ görüntüsüne bağladı; “Bu kriz aslında dağıtıcı olmaktan çıkıp tabanda birleştirici bir unsur oldu” dedi.
Diken’e konuşan ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki “Gördüğümüz tabloda, Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu ilk turda seçimi alıyor” dedi.
Pösteki, “AKP’nin oy oranı önümüzdeki aylarda daha da düşebilir” ifadelerini kullandı.
İyi Parti genel Başkanı Meral Akşener'in masandan kalkıp tekrar dönemsiyle ilgili  Pösteki, “Masa krizi çıkar çıkmaz biz çalışmayı yapmaya başladık. Bu kriz aslında dağıtıcı olmaktan çıkıp tabanda birleştirici bir unsur oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun etrafında toplanılması ve İYİ Parti’nin masaya yeniden dahil olması bir Türkiye ittifakı görünümü çizdi. Bu yüzden de oy oranları buna göre şekillendi” görüşünü ifade etti. Pösteki’ye göre bu tablo, seçmenin İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarıyla birlikte diğer liderlerin desteğini görmesinden sonra ortaya çıktı. Pösteki, “Öncesinde insanların farklı beklentileri vardı. Anketlerde Kılıçdaroğlu’nun diğerlerine göre az çıkmasının sebeplerden birisi Yavaş ya da İmamoğlu’nun aday olması şartlayan seçmenlerdi. Ancak o seçmen de tüm liderlerin Kılıçdaroğlu’na desteğiyle birlikte tam bir mutabakat görünce bundan memnun oldu. İşin özü budur aslında” değerlendirmesinde bulundu.
Ölçümlere göre Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçimi alacağını belirten  Pösteki, “Bunlar dört günlük süreçte yansıyan veriler. Burada İnce, Erbakan gibi isimler sorulmadı. Bence bu süreçte oy oranları da değişti. Gördüğümüz tabloda, millet ittifakının adayı Kılıçdaroğlu ilk turda seçimi alıyor. Ama bu işler kampanya meselesi. Ortada bir ittifak var. Bu süreçte bileşenlerin yapacağı bir hata herkesi etkiler” diye konuştu.
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası AKP hükümetinin hazırlıksızlığı ve geç müdahalesi eleştirilmişti.
Beş aydır çıkışta olduğunu söylediği AKP’nin deprem sonrası düşüşe geçtiğini ifade eden Pösteki, “Adalet ve Kalkınma Partisi, son beş aydır bir çıkıştaydı. İki buçuk puan yukarı çıkmışlardı. Depremden sonra bir çalışma yaptık. Bir buçuk puanlık bir düşüş var. Yüzde 30’un üzerine çıkmıştı ama yine geriledi. Bu seviye AKP için psikolojik bir eşiktir. Önceki aylarda da görmüştü yüzde 27’leri ama EYT ve sosyal konut projesiyle birlikte kıpırdanma olmuştu. Ancak depremden sonra daha ilk ayında bir buçuk puanlık düşüş AKP’yi yüzde 30’un altına düşürdü. Önümüzdeki aylarda bu oran daha da düşebilir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Nisan 2023
İmsak 04:55
Güneş 06:17
Öğle 12:47
İkindi 16:21
Akşam 19:08
Yatsı 20:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı