Ünlü ekonomist Erdoğan’ın dolar planını ifşaladı: AKP'nin asıl amacı..

Ekonomist Barış Soydan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP iktidarının bir seçim oraklı bir dolar planı olduğunu belirtti. Soydan AKP’nin Rusya’da gelen parayla hareket edeceğini ileri sürdü.

GÜNDEM 12.09.2022, 19:25
2
Ünlü ekonomist Erdoğan’ın dolar planını ifşaladı: AKP'nin asıl amacı..
Dolar kuru 18 TL’nin üzerine yerleşmişken Ekonomist Barış Soydan’dan oldukça iddialı açıklamalar geldi. Soydan Türkiye’nin çok büyük bir krizin eşiğinde olduğunu söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolayısıyla AKP iktidarının Rusya’dan gelen parayla doları seçime kadar tutmaya çalışacaklarını öne sürdü.
İktidarın bütün hedefinin Merkez Bankası rezervleriyle seçim odaklı doları kontrol altında tutmak olduğunu anlatan Soydan “AKP'nin seçim odaklı planı rezerv satışlarıyla doları kontrol altında tutarak seçime gitmek olacak. Rusya gibi ülkelerden gelen parayla seçime kadar doları tutmaya çalışacaklar" dedi.” İfadelerini kullandı.
Gelişen ülkelerden Türkiye’ye gelen döviz akışının kesilmesi halinde bir ödemeler krizi yaşanabileceğini belirten Soydan AKP’nin bu sıkıntıyı da bankaların sırtına yüklemeye çalıştığını belirtti.
Soydan bu iddiasıyla ilgili şu cümleleri kurdu:
"Önümüzdeki günlerde gelişen ülkelere para akışı kesilirse, Türkiye'nin bu borcu ödeyememe krizi ortaya çıkabilir. Ancak, AKP'nin ekonomiyle ilgili bir diğer adımı bankalara gönderdiği yazıyla, 'bütün döviz borcunuzu yenileyin' demesi. Yani bu borcun kapatılmasını istemiyor. Kısacası bu adımla Türkiye'den döviz çıkmayarak bu işin yükün bankaların sırtına yüklemeye çalışması olacak"

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı