Üsküdar’da MEB’e bağlı okulda kayıt parası haracı: ‘Doğurmayı biliyorsan, ödeyeceksin’

Okulların açılmasına günler kala İstanbul Üsküdar'da MEB'e bağlı bir devlet okulunda kayıt parası adı altında skandal bir olay yaşandı. Geçen yıllarda 'okul kayıt ücreti alınmayacak' denmesine rağmen bir veliden para istendiği ortaya çıktı. Üstelik okul aile birliği yöneticisi, veliyi tehdit ederek ‘doğurmayı biliyorsan, ödeyeceksin’ dediği ortaya çıktı.

EĞİTİM 19.08.2023, 19:15
1
Üsküdar’da MEB’e bağlı okulda kayıt parası haracı: ‘Doğurmayı biliyorsan, ödeyeceksin’
Okulların açılmasına günler kala velilerin telaşı başladı. Bu süreçte çocuklarını okula kayıt yaptıracak veliler yine okul kayıt parası ile karşı karşıya kalıyor. Okul kayıt parası hukuksuzluğunun son örneği ise İstanbul’un Üsküdar ilçesi Ferah mahallesinde bulunan Gazi Mustafa Altıntaş İlköğretim Okulu’nda yaşandı. 
Bir yakının, kız çocuğunu okul öncesine kayıt yaptırmak istediği Üsküdar Gazi Mustafa Altıntaş İlköğretim Okulu’nda Okul Aile Birliği maskesiyle 3 bin TL para istendiğini söyleyen Jeofizik Mühendisi Eyüp Baklacı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Valisi Davut Gül ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya çağrıda bulundu. 
Söz konusu okulun aile birliği yönetiminde bulunan Aylin isimli kişinin “çocuk doğurmayı biliyorsan, bu parayı da ödeyeceksin” dediğini aktaran Eyüp Baklacı, “Hatta bir başka velinin paylaştığına göre “eğer ödemezseniz çocuğunuz okulda sorun yaşayabilir” diyerek tehdit edilecek kadar ileri gidiliyor kayıtlarda. Bu alçaklığı, bu aymazlığı da OAB adı altında yaparak “okul bir para almıyor" denilerek sözde meşrulaştırılıyor.” ifadelerini kullandı. 
Eyüp Baklacı, paylaşımının tamamında şunları kaydetti:
Son yıllarda, okulların açılmasına yakın günlerde gündeme gelen konulardan birisi de okul kayıt esnasında velilerden talep edilen ücret oluyor. 
Geçtiğimiz yıl da Türkiye’nin birçok ilinde yaşanan kayıt parası talebi sonrası dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Tüm kamuoyuna deklare ettik, tüm illerimizde il müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Kesinlikle okula kayıtlarda bağış alınmayacak. Bir veli isterse okulun güçlenmesi için okul aile birliğine bağış yapabilir ama kayıtla kesinlikle ilişkilendirilmeyecek. Allah'a şükür bu süreç de çok başarılı bir şekilde devam ediyor.” demişti. 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren devlet okullarında, bakanlık tarafından alınan kararlar bütün okullarda aynı şekilde uygulanma zorunluluğu vardır ancak kayıt parası olarak talep edilen bu ücret velilerden istenmeyeceği duyurulmasına rağmen yine talep edilmeye başlandı. Açıklanan bu karara müdür, müdür yardımcıları ve okul aile birlikleri uymakla yükümlüdür. Ancak bazı okullar bağış adı altında para toplamaya devam ediyor.
Sizden okul kayıt parası talep edilmesi durumunda Alo 147 hattına arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bununla birlikte bireysel olarak Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine de şikayette bulunabilirsiniz.
Okullar 11 Eylül 2023’te açılacak. (1. Dönem) İlk dönem ara tatili ise 13-17 Kasım 2023 tarihleri arasında olacak. Yarıyıl tatili tarihleri ise 22 Ocak – 2 Şubat arasında olacak. 5 Şubat'ta yeniden ders zili çalacak ve ikinci dönem başlayacak. 2. Dönem ara tatili ise 8-12 2024 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 14 Haziran 2024 günü ise karneler alınacak ve yaz tatili başlayacak. 
Kaynak: milligazete.com.tr
“Okul dönemi yaklaşıyor ve yine kayıt parası saçmalığıyla karşı karşıyayız. Bugün bir yakınımın başına geleni paylaşmak istiyorum. Umuyorum ki, Okul Aile Birliği maskesiyle vatandaşın haraca kesildiği, öğrencinin geleceğine şerh koyulduğu bu düzen değişir! @memleventyazici. Üsküdar Ferah Mahallesindeki Gazi Mustafa Altıntaş İ.Ö.O'na okul öncesi için kız çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen bu yakınımdan 3 bin ₺ isteniyor, vermezse kayıt yapılmayacağı söyleniyor. OAB'den Aylin isimli kişi “çocuk doğurmayı biliyorsan, bu parayı da ödeyeceksin” diyor. 
Hatta bir başka velinin paylaştığına göre “eğer ödemezseniz çocuğunuz okulda sorun yaşayabilir” diyerek tehdit edilecek kadar ileri gidiliyor kayıtlarda. Bu alçaklığı, bu aymazlığı da OAB adı altında yaparak “okul bir para almıyor” denilerek sözde meşrulaştırılıyor.
Sayın Bakanım @Yusuf__Tekin, Sayın Hocam  @farukyelkenci, Sayın Valim @gul_davut. Birçok veliden, birçok ilden böyle durumlar paylaşılıyor. Bu aymazlığa doğrudan maruz kalıyoruz. Rakamların 20 bin ₺'lara kadar çıktığı belirtiliyor. Buna müdahale edin, OAB'lere gerekeni yapın.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı