Uzman isim açıkladı, zam yağmuru başlıyor! Seçimden sonra hangi ürünler zamlanacak?

Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenol Babuşçu’nun açıklamalarına göre, hükümet seçim sonrası bazı ürün ve hizmetlerde KDV oranlarını artıracak. Bu durum, vatandaşın cebine doğrudan yansıyacak.

EKONOMİ 20.03.2024, 11:55
2
Uzman isim açıkladı, zam yağmuru başlıyor! Seçimden sonra hangi ürünler zamlanacak?
Başkent Üniversitesi'nden Profesör Dr. Babuşcu, yaklaşan seçimlerin ardından çeşitli ürün ve hizmetler için KDV oranlarındaki olası değişikliklere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Hükümetin ürün ve hizmet sektöründe KDV oranını artırmayı düşündüğü uyarısında bulunan Babuşcu, hangi sektörlerin ve ürünlerin etkilenebileceğine dair görüşlerini paylaştı. İşte Prof. Dr. Babuçcu’nun açıklamaları.

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hangi ürünlere zam geleceğini açıkladı. Prof. Dr. Babuşcu, şu anda yüzde 10 KDV uygulanan tekstil ve giyim ürünleri, çanta, bavul, diş fırçası, diş macunu, diş iplikleri gibi kişisel bakım ürünleri ile tiyatro, sinema, müze gibi kültürel etkinliklere ve otel, restoran gibi konaklama ve yeme-içme hizmetlerine seçim sonrası yüzde 20 KDV uygulanabileceğini belirtti.
Bu açıklama, söz konusu sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler ve tüketiciler için önemli bir belirsizlik unsuru oluşturuyor.

Öte yandan, bir televizyon programında konuşan Maliye Bakanı Şimşek, genel KDV oranında bir artış olmayacağını ve enflasyonist yeni vergilerin gündemde olmadığını ifade etti. Şimşek, hükümetin enflasyonu düşürme ve sabit gelirli bireyler için istikrar sağlama konusundaki kararlılığını vurguladı. Bakan Şimşek, 2024 yılında vergi artışlarının enflasyonist olmayacağını ve hükümetin ek vergiler koymak yerine üretimi desteklemeye ve rekabet gücünü artırmaya odaklanacağını belirtti.
Ayrıca, kredilerin tüketim yerine üretime yönlendirileceğini ve gerekirse yeni tedbirler alınabileceğini belirtti.

Bu açıklamalar, seçim sonrası ekonomik politikaların nasıl şekilleneceği konusunda farklı yorumlara yol açarken, vatandaşlar ve iş dünyası için belirsizliği de beraberinde getiriyor. Önümüzdeki dönemde, hükümetin vergi politikaları ve ekonomik tedbirleri yakından takip edilecek.Bakan Mehmet Şimşek’in genel vergi oranını artırmayacaklarını ifade etmesi bu noktada belli bir sınır olarak görülse de yüzde 10’luk KDV’nin yüzde 20 çıkarılması da anında vatandaşın cebine zam olarak yansıyacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı