Uzman Psikolog Duhan Töre, mesleki zorbalık ve yıkıcı etkileri hakkında uyarılarda bulundu!

Uzman Psikolog Duhan Töre, siber ve mesleki zorbalığın, maruz kalan kişilerde intihar düşüncelerine ve eylemlerine yol açabilecek ciddi bir sorun olduğunu açıkladı.

SAĞLIK 11.02.2024, 14:55
1
Uzman Psikolog Duhan Töre, mesleki zorbalık ve yıkıcı etkileri hakkında uyarılarda bulundu!
Sivas Medicana Hastanesi’nde görevli Uzman Psikolog Duhan Töre, siber ve mesleki zorbalığı neden olabileceği etkiler üzerinde açıklamalar da bulundu.
Sivas Medicana Hastanesi'nden Uzman Psikolog Duhan Töre, meslek gruplarının da siber zorbalığa maruz kalabileceğine dikkat çekti. Töre, mesleki eleştirilerin bilgi eksikliğinden kaynaklanabileceğini ve kişinin ruh hali veya fiziksel özellikleri gibi kişisel unsurlara odaklandığında mesleki zorbalığa dönüşebileceğini vurguladı. Bu tür durumların kişilerin performansını olumsuz etkileyebileceğini belirten Töre, örnekler verdi. Bir psikoloğun ağlamasının profesyonelliğe aykırı algılanabileceğini, ancak bunun mesleki yetersizlikle karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Diyetisyenlerin de fiziksel görünümleri nedeniyle eleştiriye maruz kalabileceğini ve her meslek dalında deneyimin önemini vurguladı.
Töre, eleştirel yaklaşımların depresyon, şiddet, öfke kontrolü kaybı ve intihar gibi sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Siber ve mesleki zorbalığın ciddi bir stres kaynağı olduğunu ve içe kapanma, toplumdan uzaklaşma gibi problemlere yol açabileceğini söyledi. Töre, ülkemizde gençler arasında sıkça yaşanan mesleki zorbalığın önlenmesi için empati ve anlayışın önemini vurguladı.

Siber ve mesleki zorbalığın intihara neden olabileceğini belirten Duhan Töre, “Siber zorbalık aslında teknoloji aracılığıyla yapılan bir durumdur. Kişiye fiziksel bir temasla yapılan zorbalık durumu değildir, sosyal medya üzerinden yapılan zorbalıktır. Zorbalık yapılan gönderinin altına yapılan yorumlardan uygulanabiliyor. Bu yorumlar kişinin karakteristik özelliklerine karşı olabiliyor, bu yorumlar daha eleştirel yaklaştığı için kişide depresyon, şiddet, öfke kontrolü ve intihar gibi eylemlere neden olabiliyor. Ciddi bir stresten bahsediyoruz, stresle birlikte çok yoğun şekilde içe kapanıklık ve yaptığı işten, toplumdan uzaklaşma hali gibi süreçler görüyoruz. Kişilerin kendi iç görülerine göre eleştiri yapması zorbalık haline geliyor. Kişi kendi düşüncesine göre eleştiride bulunuyor. Karşı tarafın hayat görüşü, nasıl hissettiğine bakmaksızın kendi tarafında kendi düşünceleriyle eleştiri yaptığı için normal gelebiliyor. Kişilerin aldığı eğitimle bağlantılı olarak icra ettiği bir mesleği var. Meslekleri kişilere ve insanlara yardımcı olmada kullanıyoruz. Fakat bazı alanlarda kişi bunu kendine uygulamadığı zaman siber veya mesleki zorbalığa maruz kalabiliyorlar. Mesleki açıdan bilgi eksikliği varsa eleştirilmesi normal bir durum, kişinin ruh hali, fiziksel özellikleri gibi mesleğiyle alakalı kendisinde bulunmasını bekledikleri veya yaptıkları eleştirel mesleki zorbalıktır. Kendi mesleğim açısından bir psikoloğun ağlarken dışarda görünmemesi veya gören kişilerin nasıl psikolog, psikolog ağlar mı gibi örnekler verebiliriz” ifadelerinde bulundu.
Açıklamasının devamında Töre, şöyle konuştu:

“Mesleki zorbalık, tamamen mesleği karaktere büründürmek aslında bu alanda bir psikolog ağlayabilir, travma da geçirebilir. Profesyonellik açısından bunu mesleğine yansıtmaması gerekir, ancak böylesi durum yaşadığında mesleğe karşı kişinin yeterli değilmiş algısı uyandırmakta, bu durumda olumsuz eleştirilere sebebiyet vermektedir. Örnek olarak verecek olursak bir diyetisyenin fiziki açıdan iyi bir görüntüde olmasını bekliyoruz çünkü mesleğin inandırıcılığı ve görseli kendisiymiş gibi bir algı oluşuyor. Bu alanda kişinin sağlık problemleri olabilir, kişinin kilo verme istemi olmayabilir veya halinden memnun olabilir. Mesleklerde deneyim çok önemli bir noktada bulunuyor ancak bu durumda kişinin ne kadar yaptığıyla alaka değil kişinin kendisini ne kadar geliştirdiğiyle alakalıdır. Mesleki açıdan gelişim bizim ülkemizde aşırı eleştirilen bir taraf çünkü her konuda her şeyin bilinmesi bekleniyor. Kişi karşında ki insanın her noktadan geleceğini bilerek kendini geliştiriyor ancak eksiklikler olabiliyor. Mesleği yapan kişide görmeye geçtiğimiz de ciddi sorun olabilir ve ülkemizde ciddi eleştiriler yapılıyor. Mesleki zorbalık hakkında ülkemizde çok fazla araştırma bulunuyor genel olarak gençler arasında yaşanan siber zorbalıktan bahsediliyor. Siber zorbalığı kendimizi kişinin yerine koyarak, kişinin ne hissettiğini düşünerek veya o kişinin insan olduğunu ve duygularını olduğunu her alanda mükemmel olamayacağını bazı alanlarda eksik kalabileceğini düşünerek değerlendirmemiz gerekiyor.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:50
Güneş 07:09
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:35
Yatsı 19:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı