Uzmanlar önerdi! Sahurda bunu yiyen açlık hissetmiyor...

Ramazan ayında dengeli ve besleyici gıdalar tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indeksi sayesinde gün boyu açlık hissini azaltan aynı zamanda sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olan bulgur tüketilmesini önerdi.

AİLE 18.03.2024, 13:50
2
Uzmanlar önerdi! Sahurda bunu yiyen açlık hissetmiyor...
Ramazan ayında uzmanlar yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indeksi sayesinde gün boyu açlık hissini azaltan bulgurun yararlarına dikkat çekti. Diyetisyen Emine Uluçay, tüm besin gruplarını içeren tekdüze olmayan sağlıklı bir beslenme şeklinin benimsenmesinin yaşam kalitesini yükselteceğini belirtti. Bulgurun özellikle sahurda tüketilmesiyle gün içerisindeki oruçlu kişiye açlık hissi vermeyeceği bildirildi.
Uluçay, “Ramazan ayında uzun süreli açlık periyotlarını dengeli ve besleyici gıdalar tüketerek hem daha kolay hem de daha sağlıklı şekilde geçirebiliriz. Geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan bulgur, bu yararlı gıdaların başında geliyor. Yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indeksi sayesinde bulgur, uzun süreli olarak tokluk hissi sağlar. Sebzeler, protein kaynakları, meyveler ve süt ürünleri gibi diğer besinlerle büyük uyum sağlayan bu sağlıklı karbonhidrat kaynağından olabildiğince faydalanmalıyız.” dedi.
Diyetisyen Uluçay, bulgur hakkında şu önemli bilgileri verdi:
“Bulgur, sindirim ve bağırsak sağlığı için önemli olan yüksek lif içerir. Lifler ayrıca tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcıdır. Bulgur aynı zamanda düşük glisemik indekse sahip bir besin olduğundan kan şekerinin ani yükselip düşmesini engelleyerek enerji seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olur. Öte yandan bulgur, enerji metabolizması ve sinir sistemi fonksiyonları için önemli olan B grubu vitaminlerden niyasin (B3), tiamin (B1), riboflavin (B2), B6 vitamini ve folat (B9) içerir. Ayrıca demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından da oldukça zengindir.”

Bulgurun hemen her yemeğin yanında veya içinde yer alabileceğini ve bu bakımdan diyetler için de elverişli olduğunu belirten Emine Uluçay, “Bulgur, salatalarda, çorbalarda, dolmalarda veya pilav şeklinde tüketilebilir. Tencere yemeklerinin, et, tavuk, balık gibi hayvansal protein kaynakları veya kuru baklagiller gibi bitkisel protein kaynaklarının yanında tüketilen bulgur, kan şekeri dengesini sağlarken uzun süreli tokluk hissi de verir.” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı