Uzmanlar uyardı: O besinleri çiğ tüketenin hayatı tehlikede! Çiğ tüketilmemesi gereken besinler

İçerik bakımından son derece zengin olan bazı yiyecekler ile ilgili ek bilgilendirmelerde bulunan uzmanlar, o besinlerin asla çiğ olarak tüketilmemeleri gerektiğini hatırlattı. İşte detaylar…

SAĞLIK 15.05.2024, 05:35
Uzmanlar uyardı: O besinleri çiğ tüketenin hayatı tehlikede! Çiğ tüketilmemesi gereken besinler
Beslenme alışkanlıklarının ve beslenme düzeninin insan sağlığı üzerinde oldukça etkili olduğu nerede ise herkes tarafından bilinmektedir. Sağlıklı yaşama çıkan yolda beslenme başlığına son derece önem verilmesi gerektiğini sık sık hatırlatan uzmanlar, bazı gıdalar için ise ek bilgilendirmelerde bulundu.
Ispanak, balık, yumurta gibi besinlerin ikinci kere ısıtılmalarının insan sağlığını olumsuz etkilediğini ifade eden uzmanlar bazı besinlerin de asla pişirilmeden tüketilmemeleri gerektiğini ifade etti. O listede yer alan gıdaların çiğ tüketilmeleri halinde ciddi zehirlenme sorunlarına yol açabileceklerini ifade eden uzmanlar, konuya dair tüm ayrıntıları aktardı.

Son dönemlerde sosyal medyanın da yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte insanlar arasında ‘sağlıklı yaşam’ akımı başladı. Bu akımın aslında teşvik edici olduğunu ancak bazı kişiler tarafından yanlış uygulandığını ifade eden uzmanlar, özellikle ‘çiğ beslenme’ alışkanlıklarına dikkat çekti.
Birçok kişinin besinleri pişirmeden veyahut da hafif pişirerek tüketmeye başladıklarını belirten uzmanlar, bu sayede besinlerin vitamin ve mineral değerlerinin korunduğuna inanıldığını ifade etti. Bu düşüncenin bazı gıdalar için kesinlikle doğru olmadığını aksine çiğ tüketilen bazı besinlerin insan sağlığını olumsuz etkilediklerini ifade eden uzmanlar, bu konuda dikkatli olunmasını tavsiye etti.

Pişirilmeden tüketilmeleri halinde insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek bazı besinler şu şekilde sıralanabilir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı