Vakıf Üniversitelerinde maaş eşitliği: Emsal karar kesinleşti!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarına devlet üniversitelerinde ödenen emsal net ücret tutarından daha az ücret ödenemeyeceğine dair kesinleşmiş mahkeme kararının uygulanması gerektiğini bildirdi.

EĞİTİM 16.03.2024, 13:05
3
Vakıf Üniversitelerinde maaş eşitliği: Emsal karar kesinleşti!
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının maaşlarının devlet üniversitelerindeki emsalleri ile eşitlenmesi gerektiğine dair kesinleşmiş mahkeme kararının uygulanması için yazı gönderdi. Bu karar ile birlikte, vakıf üniversiteleri öğretim elemanlarına devlet üniversitelerinde ödenen net ücretten daha az ücret ödeyemeyecek.
Daha önce vakıf üniversitelerinin öğretim elemanlarına ödeyecekleri maaşlarda devlet üniversitelerinde ödenen emsal ücretin net veya brüt miktarından birini esas alabileceklerine dair bir karar alınmıştı. Bu karar, YÖK tarafından yapılan itiraz sonucunda mahkeme tarafından iptal edildi.
YÖK'ün yeni yazısı ile birlikte, vakıf yükseköğretim kurumları, öğretim elemanlarına bundan sonra brüt değil net miktar üzerinden ödeme yapacak. Bu sayede, vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının maaşları, devlet üniversitelerindeki emsalleri ile eşitlenmiş olacak.
Bu karara rağmen vakıf yükseköğretim kurumları tarafından öğretim elemanlarına düşük ücret verilmesi durumunda, söz konusu kurumlar hem adli bakımdan hem de YÖK nezdinde müeyyidelere maruz kalacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı