Valilik okulun ismindeki '15 Temmuz'u kaldırınca kriz çıktı...

Düzce Valiliği, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi'nin adını eski hali olan Düzce Lisesi'ne çevirdi. Bu karar, 15 Temmuz şehitlerine saygısızlık olarak yorumlandı ve büyük tepki çekti.

GÜNDEM 27.09.2023, 15:50
Valilik okulun ismindeki '15 Temmuz'u kaldırınca kriz çıktı...
Valilik, kararın Düzce Lisesi Mezunlar Derneği tarafından talep edildiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından da onaylandığını açıkladı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kararın sembolik olduğunu ve genelde karışmadıklarını söyledi. Tekin, bakanlığın onayını iptal ettireceğini ve ayrıca da Vali beyle konuşacağını açıkladı.

Valilik tarafından yapılan açıklama, 15 Temmuz şehitlerinin unutulduğuna dair yorumlara neden oldu. Açıklamada, "Düzce Lisesi'nden mezun, şehrimize mal olmuş kişilerin ve kamuoyunun da beklentilerine cevap verecek şekilde Düzce Lisesi'nin adının yaşatılması yeniden değerlendirilmiş" ifadeleri kullanıldı. Ancak bu ifadeler, 15 Temmuz şehitlerinin Düzce Lisesi'nin tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu göz ardı etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada, kararın sembolik olduğunu ve genelde karışmadıklarını söyledi. Ancak Tekin, bakanlığın onayını iptal ettireceğini ve ayrıca da Vali beyle konuşacağını açıkladı. Bu açıklama, Bakan Tekin'in kararın yanlış olduğunu düşündüğünü ve bu konuda bir adım atmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı