Van'da son dakika gelişmesi: Valilik alınan kararı duyurdu

31 Mart Yerel Seçimlerinde oyların çoğunluğunu alarak büyükşehir belediye başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan hakkında verilen karar sonrası Van'da başlayan gerginlik sürüyor. Van Valiliği yaşanan gelişmeler üzerine alınan kararı kamuoyuna duyurdu. 15 gün sürecek yasaklar başladı.

GÜNDEM 03.04.2024, 13:25
2
Van'da son dakika gelişmesi: Valilik alınan kararı duyurdu
Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin kararın kaldırılmasının ardındanin ardından başlayan gerginlik devam ediyor. Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "İlimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır" ifadelerine yer verildi.
Zeydan'ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin karararın kaldırılarak mazbatanın seçimde ikinci olan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi kararına yönelik tepkiler devam ediyor. Şehirde yaşanan gerginlikler sonrası Van Valiliği gösteri yürüyüşü ve toplantıları 15 gün süreyle yasakladı. Ayrıca il sınırlarına giriş ve çıkışlar kısıtlandı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03 Nisan 2024 tarihinden geçerli 17 Nisan 2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden yasaklanması,
Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanması,
Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı