Son Dakika

Vatandaş borç kıskacında.. KDV ve ÖTV gelirinde artış rekor kırdı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Vergiyi tabana yayacağız" sözlerinin yanlış anlaşıldığını dile getirmişti. Ama durumun öyle olmadığını CHP Milletvekili Türker Ateş bir kez daha ortaya koydu

GÜNDEM 20.12.2023, 09:05
Vatandaş borç kıskacında.. KDV ve ÖTV gelirinde artış rekor kırdı!
CHP Milletvekili Türker Ateş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Vergiyi tabana yayacağız" açıklamasının yanlış anlaşıldığını söylese de son bütçe sonuçlarının aslında vergi yükünün geniş kesimlere yayıldığını gösterdiğini ifade etti.
Hükümetin, bütçe açığını öncelikle dolaylı vergilerle dengelediğini ve bu kalemlerdeki yüksek artışlarla vergiyi daha geniş kesimlere yaydığını belirten Ateş, “Önemli bir kesim artan borçluluk ile yoksulluk kıskacına girebilir” şeklinde konuştu.
Kasım ayında kaydedilen bütçe fazlasına rağmen, artan gelirler arasında dolaylı vergi gelirlerinin payına dikkat çeken Ateş, şu açıklamalarda bulundu:
“KDV ve ÖTV’den sağlanan gelirler yüzde 185.2 ve yüzde 120.9 oranlarında arttı. Doğrudan vergilerdeki artış ise MTV gibi uygulamalara rağmen yüzde 72.7 olarak gerçekleşti.” Ateş ayrıca, dolaylı vergilerin toplam gelir içindeki payının son dönemde %60'tan %64'e yükseldiğini belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı