Vatandaş kan ağlıyor! Aşırı yoksul sayısı 3 milyonu aştı!

Bakanlığın verilerine göre, 3,7 milyon hane aşırı yoksulluk çektiği için destek programı kapsamına alındı, 3,4 milyon kişi sosyal yardım ile doyabildi

EKONOMİ 18.11.2023, 08:35
1
Vatandaş kan ağlıyor! Aşırı yoksul sayısı 3 milyonu aştı!
Türkiye'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın aşırı yoksulluk olmadığı yönündeki ifadeleri, kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın verileri, derin yoksulluğun ülkede geniş bir kesimi etkilediğini gözler önüne serdi.
BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre; Bakanlığın verilerine göre, Aile Destek Programı kapsamında yalnızca ocak-temmuz döneminde 3,7 milyon hanenin derin yoksullukla mücadele etmek adına desteğe başvurduğu tespit edildi.
Türkiye'deki ekonomik krizin etkisiyle derinleşen yoksulluk, on milyonlarca insanı etkiledi. Yapılan yardımlar ve veriler, milyonlarca hane için aşırı yoksulluğun gerçek boyutunu gözler önüne serdi. Bu verilere göre, kişi başına düşen aylık gelirin 450 TL'nin altında olduğu belirlenen milyonlarca hane, Aile Destek Programı'na alındı.
Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre, program kapsamındaki hane sayısı şu şekilde kaydedildi:

Ayrıca, gıda yardımı alan kişi sayısındaki artış da dikkat çekici oldu:

Aile Destek Programı verilerinin yanı sıra, ocak-haziran dönemine ilişkin bazı diğer sosyal yardım verileri de şu şekilde sıralandı:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı