Vatandaş mecbur bırakıldı! Kredi kartı kullanımı rekor kırdı

Bankalardan her an borç olarak para alabileceğimiz bir kart olarak bize sunulan kredi kartları ile yapılan harcamalar rekor kırdı. Yapılan harcamaların üzerine de faiz bininde vatandaşın yaptığı harcamalar arttı.

EKONOMİ 08.03.2024, 13:25
1
Vatandaş mecbur bırakıldı! Kredi kartı kullanımı rekor kırdı
Hızla artan enflasyon vatandaşı borç bataklığına itti.
Açlık sınırının asgari ücrete yetişmesine az bir fark kalırken, emekli vatandaşlarımızın aldıkları ücret hiç açlık sınırının üzerine çıkamadı. Akşam eve ekmek götürerek ailesine bakmak zorunda kalan insanlar çareyi kredi kartlarına yönelmekte buldu. Ancak bu defa da farkında olmadan borç bataklığına saplandı.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan kredi kartı ve banka kartı harcamaları gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. 1 Mart itibari ile biten haftada, harcamalar haftalık bazda yüzde yüzde 15 arttı. Kartla yapılan harcamaların toplam maliyeti 262.2 milyar TL'ye çıkarak rekor kırdı.  
Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan harcamaları değerlendiren ekonomist Haluk Bürümcekçi, en çok yapılan harcamaların hizmet, eğitim, araç kiralama-satış, akaryakıt ve mobilya gibi guruplarda gerçekleştiğini ifade etti. Harcamaların en çok azaldığı guruba da değinen Börümcekçi bu kategorinin sınırlı olduğunu ancak elektrik ve elektronik harcamalarının baş çektiğini ifade etti.
Ayrıca internet üzerinden yapılan online satışlar da haftalık bazda 15,6 milyar TL yükselerek 83,4 milyar TL'ye ulaştı. Yeni bir eşik seviyesine çıkan harcamalar 4 haftalık ortalama baz alındığında ise yüzde 139,5 artış gösterdi.  

Öte yandan katıldığı televizyon programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde kredi kartlarına yönelik limit düzenlemesi yapılacağına dair sinyal vermişti.

Şimşek açıklamasında, "İç talebin yumuşadığını söyledim. Tabii Merkez Bankası'nın yapacağı birtakım çalışmalar var. Bunlar Finansal İstikrar Komitesi'nde bu konular gündeme geldi. Burada önemli olan bankaların kurallara uyması. Limit belirlerken, gerçekten gerçekçi beyan, belgeye dayalı olması. İkincisi bu limitlerin bütünlük arz etmesi. Yani her banka kendi kafasına göre bir limit belirlemesi şeklinde değil. O konulara çalışacağız. Ama yaptığımız, sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Önümüzdeki dönemde hiçbir sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız. Uluslararası normlar, kurallar neyi gerektiriyorsa onu devreye sokacağız" ifadelerini kullanmıştı

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı