“Vatandaşın sepetiyle, ekmeğiyle, geçimiyle oynamayın”

Saadet-Gelecek TBMM grup toplantısı gerçekleştirildi… Grup toplantısında ekonomi ve sığınmacı sorununa değinildi…

SİYASET 11.07.2024, 05:55
“Vatandaşın sepetiyle, ekmeğiyle, geçimiyle oynamayın”
Saadet-Gelecek TBMM Grubunun haftalık olağan grup toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir, grup toplantısında kürsüsüne TÜİK tarafından açıklanan enflasyon sepeti ile çıktı. Tekir, kürsüden TÜİK’in açıkladığı rakamları eleştirerek, “Sizin rakamlarınız mı doğru, yoksa Tarım Kredi Kooperatifi mi halka pahalı ürün satıyor? Vatandaşın sepetiyle, ekmeğiyle ve geçimiyle oynamayınız. Açıkladığınız listenizdeki fiyatlar tam olarak nerede geçerli ise söyleyin de halkımız alışverişini oradan yapsın” diye konuştu. Suriye’de yaşananlara ilişkin konuşan Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir, Saadet Partisi’nin ilk günden itibaren Esad yönetimi ile diyaloğun taraftarı olduğunu hatırlatarak, iktidarın ise bildiğini okumaya devam ettiğini belirtti. Yaşanan mülteci sorununun çözümü için insani çözümlerin arandığını kaydederek, “Aslında yıllar önce söylediğimiz, iktidar tarafından yeni anlaşılmakta. 22 yıllık dış politikadaki yanlış hesap, bu kez Şam’dan dönmüştür. Bir kez daha uyarıyoruz. Suriye yönetimi ile görüşmelisiniz. Güney sınırımızda huzur ve güvenliği sağlamalısınız” dedi.

İktidarın dış politikada hata yapma lüksünün olmadığını ifade eden Tekir, Türkiye’nin bir ateş çemberi içerisinde kaldığına dikkat çekerek, “Irak’ta, Suriye’de, Gürcistan’da, Ukrayna’da, Libya’da yaşanan her çatışma ülkemizi derinden etkilemektedir. Bunu acı tecrübelerle öğrendik. Yaşanan hiçbir savaşın kazananı olmaz. Ülkemiz bu dönemde ağır bedeller ödemiştir. Dolayısıyla, bölgemizin huzur ve barışı için fayda sağlayacak, katkıda bulunacak bir dış politika tavsiye ediyoruz. Suriye lideri Esad ile birileri üzerinden değil, yüz yüze görüşülmesi, hatalardan ders çıkarılması yegâne beklentidir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın son günlerdeki ifadeleri bu çerçevede geç kalınmış olsa da olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Ekonomik sorunlara ilişkin de açıklamalarda bulunan Tekir, yıllardır kısır bir döngüde sürdürülen ekonomi politikalarının bir çözüm getirmediğini belirterek, “Faiz lobilerinin, rant odaklarının, yandaş iş insanlarının kıskacına alınan Türkiye ekonomisi, krizden krize sürüklenmektedir. Mutfaklardan yükselen ateş, haneleri temelden sarsan yoksulluk, ufuklarımızı ve yarınlarımızı karartan enflasyon canavarı, iktidar ve yandaşları dışında milyonlarca insanımızın belini bükmüştür. İktidarın rakamlarla olan oyunu, milletimizin omuzlarındaki yükü daha katmerli hâle getirmiştir. İngiltere’den minnet rica getirilen sayın bakanın ‘başardık’ sevincinin hemen ardından gelen zam haberleri ise, neyin başarılmak istendiğini muğlak bir hâle getirmektedir” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in başardık açıklamasını hatırlatan Tekir, iktidarın attığı adımlara dikkat çekerek, “İktidara sesleniyoruz, amacınız açlık sınırının altında bir asgari ücret ise evet bu başarılmaktadır. Hedefiniz milyonlarca emekliyi ucuz ekmek kuyruğunda bekletmekse evet bunu da başarıyorsunuz. Açlık sınırının yarısına tekabül eden bir ücret ile ölümle yaşam arasında bir yere konumlandırılan insanların sayısını artırmak ise bunu da başarıyorsunuz. Vizyonunuz orta sınıfı yok etmek, memuru yoksulluk sınırı altında tutmak ve kira fiyatına eş bir maaş ile terbiye etmek ise bunda da başarılısınız. Misyonunuz faiz lobilerinin çarkları dönsün diye 85 milyon insanı yarını göremez hale getirmek ise bunu da başarıyorsunuz. Sayın bakan Londra'dan Türkiye nasıl görülüyor onu siz bizden daha iyi bilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir husus daha vardır. Çiftçimizin, işçimizin, dar gelirlimizin içler acısı halidir. Bir kişiye dokuz, dokuz kişiye bir pulun düştüğü bu kara, haksız ve ceberut düzenin uyguladığınız yanlış reçete ile çözülemeyeceği aşikârdır" ifadelerini kullandı.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara ilişkin açıklamalarda bulunan Tekir, TÜİK’in listelerinin vatandaş ile alay edildiğini belirterek, “Buyrun açıklanan sepetteki bazı ürünleri gösterelim. Bunlar özel marketlerden değil bizzat Tarım Kredileri Kooperatiflerine ait marketlerden alınmıştır. 1 kg soğan 14 TL 80 kuruş, 1 kg nohut 62 TL 98 kuruş, 1 kg kuru fasulye 79 TL, 1 kg peynir 157 TL, yağlı salamura zeytin 185 TL, zeytinyağı 269 TL. Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan bu alışverişin toplam maliyeti 768 TL 26 kuruş. TÜİK verilerine göre ise bu sepetin Tutarı 508 TL. TÜİK’in listesindeki tek doğru ürün market poşetinin ücreti. Onun da hangi vakfa gittiğini ilgililer iyi biliyor. Merak edilen husus şu: Sizin rakamlarınız mı doğru, yoksa Tarım Kredi Kooperatifi mi halka pahalı ürün satıyor? Vatandaşın sepetiyle, ekmeğiyle ve geçimiyle oynamayınız. Açıkladığınız listenizdeki fiyatlar tam olarak nerede geçerli ise söyleyin de halkımız alışverişini oradan yapsın” dedi.

HÜDA-PAR tarafından TBMM Genel Kurulunda sunulan yasa teklifine dikkat çeken Davutoğlu, yasa teklifinin önemli olduğunu ifade ederek, “Yasa teklifini sunan partilerin ve milletvekillerin kimliğinden bağımsız olarak hepsini tebrik ediyorum. İlk kez Denizli Milletvekilimiz Sema Silkin Ün tarafından Meclis kürsüsünde dile getirilen, İsrail ile Türkiye arasında çifte vatandaşlık hakkına sahip olan ve İsrail'e giderek soykırıma eşlik eden, oradaki kardeşlerimize silah sıkan zalimlerin, alçakların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılması ve yargılanması nihayet TBMM Genel Kurulunda gündeme geldi. Sadece vatandaşlıktan çıkarılması yetmez. Madem ki Uluslararası Adalet Divanı bu suçu soykırım olarak nitelemiştir, o zaman bu suçtan, soykırıma iştirak eden herkes yargılanmalıdır" diye konuştu.

Türkiye'de toplum kesimlerini rahatsız eden bir mülteci sorunu olduğunu belirten Davutoğlu, ülkedeki sığınmacı ve göç sorununun sorumlusunun, doğru düzgün bir göç idaresi kurmayan iktidar olduğunu ifade ederek, "Kaç senedir olay oluyor, tüm dünyada barış diplomasisi yapmış birine dönüp 'suçlu sensin' deniyor. Bunların matematiği de tarihi de hafızası da yok ama en önemlisi vicdanı yok. Kimisi iktidar yanlısı, kimisi muhalif görünümlü, kimisi de 'Erdoğan'a saldırırsam bedeli var, Davutoğlu'na saldırırsam bedel ödemem' diyenler, bir de son dönemde Gazze konusunda uluslararası alanda gösterdiğim performanstan rahatsız olan çetelerle iş birliği halindeki içerdeki ajanlar topluca harekete geçtiler. Hemen bu konuda bir araştırma komisyonu kurulsun. Sığınmacılar, mülteciler sorununun bütün detayını inceleyecek, sorumlular varsa da yargılanacak bir araştırma, gerekiyorsa soruşturma komisyonu kurulsun. Bir an bile korkmam" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı