Vatandaşının boğazından kıs, İktidara lüks içinde yaşasın! İşte AKP tasarrufu...

Beşinci ayına giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin etkisizliği bütçe verilerine yansıdı. Genelge, kamunun taşıt kiralamalarında sınırlama öngörse de kamu adına toplam 1 milyar 25 milyon TL’lik taşıt kiralandığı ortaya çıktı

GÜNDEM 02.12.2023, 07:35
18
Vatandaşının boğazından kıs, İktidara lüks içinde yaşasın! İşte AKP tasarrufu...
Türkiye'deki ekonomik kriz, iktidarın politikalarıyla tetiklenerek milyonlarca insanın yoksulluk sınırına itilmesine yol açtı. Vatandaşlar geçim mücadelesi verirken, yerel yönetimler başta olmak üzere kamu kurumları lüks ve israfa saplanmaktan kaçınmadı. Her gün farklı bir kurumun aşırı harcamaları gündem olurken, 17 Temmuz'da iktidar, kamu kurumlarına harcamaların kısıtlanması çağrısında bulunan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ni gönderdi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzalı genelge, yürürlüğe girdiği anda ciddi şekilde aşındı. Hemen hemen her kurum, fahiş harcamalarıyla genelgenin sadece kağıt üzerinde kaldığını açıkça gösterdi.
Ancak resmi belgeler, genelgenin etkisizliğini en çarpıcı biçimde ortaya koydu. BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, merkezi yönetim bütçe giderleri, genelgenin yayımlandığı Temmuz'dan Ekim'e kadar olan süreçte taşıt kiralama giderlerinin 1 milyar TL'yi aştığını gösterdi. Kamunun taşıt kiralama harcamalarının Temmuz'dan Ekim'e kadar olan aylara göre dağılımı ise şu şekildeydi:

Kamu adına yapılan ve kamuoyunda tartışma yaratan bazı araç kiralama ihaleleri şu şekilde sıralandı:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı