Vladimir Putin'den Tahıl Koridoru anlaşmasına hazırız mesajı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tahıl koridor anlaşması hakkında konuştu "Yükümlülükler gerçek anlamda yerine getirilirse tahıl anlaşmasına geri dönmeye hazırız" sözlerini kullandı.

DÜNYA 23.08.2023, 09:30
3
 Vladimir Putin'den Tahıl Koridoru anlaşmasına hazırız mesajı!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceden Karadeniz de sağlanmış olan Tahıl koridoru anlaşması ile alakalı yaptığı açıklamada Putin, '' Yükümlülükler gerçek anlamda yerine getirilirse tahıl anlaşmasına geri dönmeye hazırız.” dedi.  BRICS Zirvesi’ne görütnülü açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Toplantının BRICS ülkelerinin ekonomilerinin salgın sonrası toparlanmasını sağlamak, vatandaşların refahını artırmak, modern sanayi, verimli ulaşım ve lojistik zincirler oluşturma amacına odaklanması önemli” ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelerin Rusya Ukrayna savaşı sonrasında Rusya'ya yaptıkları yaptırımların küresel ekonomiye verdiği zararlarına değinen Putin, “Gayri meşru yaptırımların uygulanması ve egemen devletlerin varlıklarının hukuka aykırı olarak dondurulması, uluslararası ekonominin sarsılmaz sanılan serbest ticaret ve ekonomik normlarına ve kurallarına olumsuz etkiye sahiptir. Bunun direkt sonucu hammadde kıtlığı, artan işsizlik ve dünyanın diğer sorunlarının artması. Gıda, tarım ürünleri ve mahsul ücretleri hızla artıyor ve en başta bu yoksul ülkelere zarar veriyor. Bu koşullarda BRICS devletlerinin etkileşimi güçlendirmesi, ekonomik büyümeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaya yönelik ortak çalışmamıza somut sonuçlar getirilmesi önemlidir.” şeklinde konuştu.

Rusya’nın çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na değinen Putin, “Rusya'nın dünya pazarlarına tahıl ve gübre ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin sözde anlaşmanın (tahıl anlaşması) hiçbir şartı uygulanmadı. Rusya'ya yönelik yükümlülükler tamamen gözardı edildi. Üstelik Avrupa limanlarındaki gübrelerin serbest olan sevkiyatını bile engellediler. Ancak bu hiçbir yaptırımın uygulanmaması gerektiği insani bir eylemdi. Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, 18 Temmuz'dan bu yana bu sözde anlaşmayı yeniden uzatmayı reddettik ve Rus tarafına karşı yükümlülüklerin gerçek anlamda yerine getirilmesi durumunda Rusya, Tahıl Anlaşması'na geri dönmeye hazır.” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı