Vuslat Derneği 10 bin su kuyusu açtı

Vuslat Derneği, Afrika ve Asya’daki susuzluk ve kirli su sorununa çare olmak için çalışmalarına devam ediyor. Dernek, bugüne kadar toplam 10.000 su kuyusu açtığını duyurdu.

AİLE 08.09.2023, 15:00
1
Vuslat Derneği 10 bin su kuyusu açtı
Afrika kıtasındaki su kıtlığı ve Asya kıtasındaki kirli su problemi, bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Öyle ki kirli sudan kaynaklı dizanteri, kolera, tifo, ishal ve zatüre gibi bulaşıcı hastalıklar sebebiyle milyonlarca insan hayatını kaybediyor.
Vuslat Derneği, Asya’da ve Afrika’da yaşanan bu olumsuz koşulları en asgari seviyeye indirmek için 21 yıllık çalışmalarına devam ediyor. Dernek, açtığı su kuyuları ile milyonlarca ihtiyaç sahibinin mutluluğuna vesile oldu.
“Su Çözümleri” başlığı altında su kuyusu faaliyetlerini yürüten Vuslat Derneği, klasik tulumba sistemiyle inşa ettiği su kuyularına ek olarak çeşmeli su kuyusu, şebekeli su kuyusu ve şadırvanlar da açıyor.
Derneğin açıklamasına göre çeşmeli su kuyuları; Afrika’da 6, Asya’da ise 7 çeşmeden oluşuyor. Bu çeşmeler vesilesiyle aynı anda birden fazla kişi temiz ve içilebilir sudan istifade edebiliyor. Hayırseverler yapacakları bağış ile isimlerine özel bir çeşme açtırabiliyor. Şebekeli su kuyuları ise 5.000 litreye sahip devasa su deposu, jeneratör ve yeraltından geçirilen şebeke boru sistemleri ile 1000 ailenin (yaklaşık 5.000 kişi) evine kadar temiz ve içilebilir su ulaştırabiliyor. Cami, medrese, yetimhane ve yurt gibi yapıların yanına inşa edilen şadırvanlar ise hem bu yapıları kullanan vatandaşların hem de bölge halkının su ihtiyacını gideriyor.
10.000 su kuyusu açmanın mutluluğu ile çalışmalarına gayretle devam edeceklerini ifade eden Vuslat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Taştan, duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:
“Vuslat Derneği olarak nerede bir ihtiyaç sahibi var ise oraya uzanan bir el olmaya gayret ediyoruz. Kıymetli bağışçılarımızın vesilesiyle bugüne kadar 10.000 su kuyusu açtık, elhamdülillah. Bu kuyular, suya ulaşmakta sorun yaşayan ihtiyaç sahiplerinin su eksikliğini gideriyor. Özellikle Sudan iç savaşında açtığımız şebeke sistemli su kuyusu, şehrin genel su hatlarının hasar görmesi karşısında büyük bir ihtiyaca karşılık geldi. İç savaşa maruz kalan ve suya erişemeyen binlerce insan bu kuyumuzdan istifade etmeye devam ediyor.
Açtığımız su kuyuları, bölge halkının temiz ve içilebilir su ihtiyacını karşıladığı gibi Afrika ve Asya’daki kardeşlerimizin bizlerle gönül köprüsü kurmalarına da vesile oluyor. Su kuyusu açtıkça pekişen kardeşliğimiz, ihtiyaçların giderilmesi kadar kıymetli.”
Vuslat Derneği’nin su kuyusu çalışmalarına derneğin vuslat.org.tr web sitesinden ulaşabilir ve isminize özel su kuyusu açtırabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı