Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez: Türk yargısı tarafsız hakimlerin omuzlarında yükselecek

Yargıtay'da haftalardır bir türlü sonuçlanmayan başkanlık seçimi sonuçlandı. Yeni Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez, görevi teslim aldı ve "Türk yargısı, tarafsızlık ve adalet duygusunu yüreğine kazımış hakim ve savcıların omuzlarında yükselecektir" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 14.05.2024, 20:55
Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez: Türk yargısı tarafsız hakimlerin omuzlarında yükselecek
Yargıtay'da haftalardır devam eden başkanlık seçimi sonuçlandı. Mevcut Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 103 oyda kaldı, 193 oy alan 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, Yargıtay'ın yeni başkanı oldu. Görevi teslim alırken dikkat çekici mesajlar veren Kerkez, Türk yargısının tarafsız ve adil hakimler sayesinde yükseleceğini vurguladı.

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçimde Yargıtay Başkanı seçilen Ömer Kerkez için mazbata takdimi ve cübbe giyme töreni düzenlendi. Yargıtay Konferans Salonu'ndaki törende Kerkez'e mazbatasını Yargıtay 1. Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak takdim etti. Başkanlık cübbesi ise önceki Başkan Mehmet Akarca tarafından giydirildi.

Törende konuşan Ömer Kerkez, kendisini başkanlık makamına layık gören üyelere teşekkür ederek, zorlu bir seçim sürecinin geride kaldığını dile getirdi. Kerkez, "Bugün sizlerle beraber, hep birlikte yargımız için, Yargıtay'ımız için ne yapılması gerekiyorsa bunlara bakacağız. Başka hiçbir şeyle uğraşmaya zamanımız da yok, enerjimiz de yok" dedi.

Yargıtay'ın itibarını korumak için elinden geleni yapacağına söz veren Kerkez, son dönemde yargı organlarının ve Yargıtay'ın sürekli tartışılır hale geldiğini belirtti. "Bu olumsuz tartışmaların en azından bizden kaynaklı sorunlarını mutlaka bir an önce çözmemiz gerekiyor. Biz yargı için zaten büyük fedakarlıklarla görev yapıyoruz. Bunu hiç esirgemeden sonuna kadar devam ettirmemiz gerekiyor" diye konuştu. Görevi boyunca makam odasının herkese açık olacağını, kimseyi ayırmayacağını vurgulayan Kerkez, eski Başkan Akarca'ya görev süresi boyunca yaptığı hizmetler için teşekkür etti.

Törende konuşan Mehmet Akarca da geride kalan seçim sürecinde kendisine oy veren ve vermeyen herkese teşekkür etti. "Önemli olan yargının, Yargıtay'ın yücelmesi ve bu kurumların saygınlığının korunması." diyen Akarca, Kerkez'in elinden gelen bütün gayretleri göstereceğine inandığını belirtti. Seçim sonuçları nedeniyle kimseye kırgın olmadığını dile getiren Akarca, "Yüce Genel Kurulun teveccühü, takdiri başımızın üstünde. Elbette demokratik gelenekler bu şekilde tesis ediliyor, bu şekilde hayatını sürdürüyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı