Yargıtay, eski uygulamayı iptal etti! Düğünde takılan altınlar ve paralar kimindir

Yargıtay'ın düğünde takılan altın ve paraların bir boşanma esnasında kadına ait olduğuna dair içtihadının değiştirdi. Peki yeni karara göre düğünde takılan altın ve paralara kime ait. İşte detaylar haberimizde...

GÜNDEM 04.04.2024, 18:45
Yargıtay, eski uygulamayı iptal etti! Düğünde takılan altınlar ve paralar kimindir
Yargıtay, eşler arasında zaman zaman sorun olan düğünde takılan altın ve paranın kime ait olduğu konusunda dikkat çekici bir karar verdi. Düğünde takılan altınlar kadına mı erkeğe mi aittir? Düğün takıları gelin ve damat arasında nasıl paylaştırılır? İşte Yargıtay'ın düğün takılarına ilişkin kararı...
Yargıtay, özellikle boşanma davalarında eşler arasında anlaşmazlıklara yol açan "Gelin takıları damada mı yoksa geline mi aittir?" sorusuna nihayet açıklık getirdi. Yargıtay'ın bu konudaki içtihat değişikliğinin ardından artık damada takılan takılar damada, geline takılan takılar ise geline ait olacak.

Yargıtay kararına dair konuda CNN Türk'e konuşan Avukat Selin Kırhan, şunları söyledi:

Mücevherleri kimin taktığının nasıl belirleneceğine dair açıklama yapan Av. Selin Kırhan, "Özellikle bu düğün videoları, düğün fotoğraflarına bunlara bakılır. Buradan bir liste çıkarılır. Uzman kuyumcu bilirkişi ile beraber raporlaması yapılır. Bu raporlamaya göre de kime ne takılmış ona göre de ayırt edilir" diye konuştu.
"Düğünde takılanlar artık sadece kadına ait olmayacak. Biliyorsunuz ki kadına aittir diye keskin bir karar vardı. Son olarak Yargıtay içtihat değişikliğine gitti. Artık bu damatları, gelinleri kızıştıracak bir haber olabilir. Yargıtay diyor ki son güncel olarak geline takılan ziynetler gelinin, damada takılan ziynetler damadın. Tek bir kriter var. O da özgülenme kriteri. Bu da ne demek? Kadına özgü olan bilezik, küpe, kolye gibi takılar kadına ait olacak. Onun dışında damada para, altın vs. takıldıysa bunlar damadın olacak."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı