Yargıtay'dan flaş karar! Kuyu suyundan "kaçak su bedeli" alınır mı?

Bir otel işletmesi Muğla’da kaynak suyu kullanarak atık suyunu belediyenin kanalizasyonuna akıttı. Otelin 2018’de yeni sahibi, 755 bin lira tutarında atık su parası ve kaçak su cezasıyla karşı karşıya kaldı. Yerel mahkeme davayı reddedince, “kaçak su” ücreti konusunda Yargıtay’dan çarpıcı bir karar geldi.

AİLE 01.12.2023, 15:05
1
Yargıtay'dan flaş karar! Kuyu suyundan
Bir otel işletmesi Muğla’da kaynak suyunu kullanmaya başladı ve ortaya çıkan atık suyu belediyenin kanalizasyon sistemine aktardı. Otel işletmesi Mart 2018’de başkasına satıldı.
AA’nın haberine göre, belediye ekipleri otel işletmesine 755 bin lira tutarında atık su ücreti ve kaçak atık su cezası kesti. İşletme, otelin satıldığı tarihten önceki kullanımlar için cezayı ödemeyi reddetti ve satıldığı tarihten sonraki kullanımlar için ise atık su ücretinin belirlenip hesaplanmasını istediği bir dava açtı.

Davaya bakan yerel mahkeme, işletmenin talebini reddetti. İstinaf mahkemesi ise otel işletmesinin satıldığı tarihten sonraki atık su ücreti olarak 94 bin lira ödemesine hükmetti.

Temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, istinaf mahkemesinin kararını onayladı.
Dairenin kararında,"Kendi taşınmazındaki kuyudan su çıkararak kullanılan kişi ve kuruluşlardan kaçak su bedeli alınamayacağı, üretilen atık suyun kanalizasyon tesislerine verilmesi halinde atık su bedeli alınabileceği anlaşılmakla davalı tarafın temyiz itirazlarının reddi ile kararın onanmasına karar vermek gerekmiştir" denildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı