'Yerel seçim' kulisi: 'AKP'nin tüm anketlerinde İmamoğlu önde'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 81 ilde kendi adaylarını çıkaracağı açıklaması, Erdoğan'ın 2023 seçimlerini kaybetme ihtimalini artırdı. Ayrıca AKP'nin yaptırdığı anketlerde İmamoğlu'nun önde olduğu biliniyor.

GÜNDEM 08.09.2023, 15:45
1
'Yerel seçim' kulisi: 'AKP'nin tüm anketlerinde İmamoğlu önde'
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in gazeteci Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamalar, siyasetin ısınması açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirildi. Akşener'in 81 ilde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıklaması, Erdoğan'ın hedef tahtasına oturması anlamına geliyor.
Fatih Altaylı, Akşener'in açıklamalarını değerlendirdiği yazısında, AKP'nin yaptırdığı tüm anketlerde İmamoğlu'nun önde olduğunu söyledi. Altaylı, bu anketlerin AKP'lilerin sürekli İmamoğlu'na saldırma nedeni olduğunu da aktardı.
Altaylı'ya göre, Akşener'in açıklamaları, Erdoğan'ın 2023 seçimlerini kaybetme ihtimalini artıran bir gelişme. Akşener'in 81 ilde kendi adaylarını çıkarması, Erdoğan'ın tek başına iktidarda kalma şansını azaltıyor.
Altaylı, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Benden duymuş olmayın ama iktidar partisinin yaptırdığı hemen hemen tüm anketlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Ekrem İmamoğlu önde görünüyor. Kiminde 1, kiminde 2, kiminde 3 puan önde.
AK Parti’deki gerek gerçek siyasetçilerin gerekse paralı trollerin sürekli İmamoğlu’na saldırmaları, sürekli İmamoğlu’nun başarısız göstermeye çalışmaları bu yüzden. Her şeyde İmamoğlu’nu suçluyorlar ve artık bu suçlamaların seçmende bir karşılığı olmadığını, kendilerini gülünç duruma düşürdüğünü bile fark etmeyecek kadar İmamoğlu’na kilitlenmiş vaziyetteler.

Meral Akşener’in 'İstanbul’da aday çıkaracağız' açıklaması her ne kadar AK Parti’yi ve genel başkanını rahatlatıp, umutlandırsa da son anda her şey olabilir mantığı ile işi sıkı tutmaya devam ediyorlar ve görünün o ki, aday sayısını üçe indirmiş gibiler.
Şu ana kadar öne çıkan isim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Koca’nın pandemi performansı, kimseyi dışlamayan tavrı, öne çıkan bir siyasetçi olmasına rağmen kamplaşmaya neden olan bir siyaset anlayışına sahip olmaması, muhaliflerle bile diyalog kurabilme yeteneği, bunu çok doğal bir biçimde yapıyor olması ve oluşturduğu iyi insan imajı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı favori aday yapıyor. Şu anda ilk sırada o var.
Onu takip eden isim ise eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu. 25 yıllık İBB tecrübesi, bakanlığı döneminde İstanbul’da metrolarla ve diğer ulaşım projeleri ile kendini göstermeye devam etmesi ve Cumhurbaşkanı’nın güveni ve tabii Trabzonlu olması Karaismailoğlu’nu da plase haline getiriyor.
Bir diğer adayın da eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu zaten sır değil. Ancak Kurum joker olarak sadece İstanbul’a değil, başka illere hatta Ankara’ya bile düşünülüyor. İstanbul şansının giderek zayıfladığı aşikar.
Tabii Erdoğan’ın şapkadan tavşan çıkarma ihtimali her zaman var, o da ayrı.
Tabii AK Parti ne yaparsa yapsın İstanbul’u kazanmaları CHP’nin yapacağı hatalara bağlı ki, CHP’nin bir hata yapacağına AK Parti tarafı kesin gözüyle bakıyor.
Şu anda AK Parti’nin belediye başkan aday adayları arasında yeri hemen hemen kesinleşmiş tek kişi var. Eski Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu. Antalya’da aday yüzde 99 o olacak gibi.

Benden duymuş olmayın ama iktidar partisinin yaptırdığı hemen hemen tüm anketlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Ekrem İmamoğlu önde görünüyor. Kiminde 1, kiminde 2, kiminde 3 puan önde. pushfn('ads'); AK Parti’deki gerek gerçek siyasetçilerin gerekse paralı trollerin sürekli İmamoğlu’na saldırmaları, sürekli İmamoğlu’nun başarısız göstermeye çalışmaları bu yüzden. Her şeyde İmamoğlu’nu suçluyorlar ve artık bu suçlamaların seçmende bir karşılığı olmadığını, kendilerini gülünç duruma düşürdüğünü bile fark etmeyecek kadar İmamoğlu’na kilitlenmiş vaziyetteler. "SON ANDA HER ŞEY OLABİLİR" DİYORLARMeral Akşener’in 'İstanbul’da aday çıkaracağız' açıklaması her ne kadar AK Parti’yi ve genel başkanını rahatlatıp, umutlandırsa da son anda her şey olabilir mantığı ile işi sıkı tutmaya devam ediyorlar ve görünün o ki, aday sayısını üçe indirmiş gibiler. Şu ana kadar öne çıkan isim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Koca’nın pandemi performansı, kimseyi dışlamayan tavrı, öne çıkan bir siyasetçi olmasına rağmen kamplaşmaya neden olan bir siyaset anlayışına sahip olmaması, muhaliflerle bile diyalog kurabilme yeteneği, bunu çok doğal bir biçimde yapıyor olması ve oluşturduğu iyi insan imajı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı favori aday yapıyor. Şu anda ilk sırada o var. pushfn('ads'); Onu takip eden isim ise eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu. 25 yıllık İBB tecrübesi, bakanlığı döneminde İstanbul’da metrolarla ve diğer ulaşım projeleri ile kendini göstermeye devam etmesi ve Cumhurbaşkanı’nın güveni ve tabii Trabzonlu olması Karaismailoğlu’nu da plase haline getiriyor. Bir diğer adayın da eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu zaten sır değil. Ancak Kurum joker olarak sadece İstanbul’a değil, başka illere hatta Ankara’ya bile düşünülüyor. İstanbul şansının giderek zayıfladığı aşikar. Tabii Erdoğan’ın şapkadan tavşan çıkarma ihtimali her zaman var, o da ayrı. Tabii AK Parti ne yaparsa yapsın İstanbul’u kazanmaları CHP’nin yapacağı hatalara bağlı ki, CHP’nin bir hata yapacağına AK Parti tarafı kesin gözüyle bakıyor. Şu anda AK Parti’nin belediye başkan aday adayları arasında yeri hemen hemen kesinleşmiş tek kişi var. Eski Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu. Antalya’da aday yüzde 99 o olacak gibi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı