Yerel seçimdeki en uzun oy pusulası ile en kısa oy pusulasının boyutları belli oldu

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde en uzun oy pusulası ile en kısa oy pusulasının boyut belli oldu. En uzun oy pusulası İstanbul'a ait olurken en kısa oy pusulası ise Şırnak'ın Uludere ilçesine ait olduğu ortaya çıktı.

SİYASET 07.03.2024, 20:30
1
Yerel seçimdeki en uzun oy pusulası ile en kısa oy pusulasının boyutları belli oldu
AKP'nin Yüksek Seçim Kurulu'ndaki (YSK) Temsilcisi Recep Özel, en uzun oy pusulasının (97 santimetre) İstanbul'da, en kısa oy pusulasının (4,5 santimetre) ise tek adayın bulunduğu Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde kullanılacağını açıkladı.
AA'da yer alan habere göre, 31 Mart'taki seçime 34 siyasi partinin katılacağını, bağımsız adayların da bulunması nedeniyle bazı yerlerde oy pusulalarının büyük olduğuna dikkati çekti.
Bunların en uzunu, 22 siyasi parti ve 27 bağımsız adayın katıldığı İstanbul Belediye Meclisi seçimlerine ait oy pusulası ve 97 santimetre uzunluğunda olduğu aktarıldı
İstanbul'da kullanılacak oy pusulasının yeniden dizayn edildiğini belirten Özel, bu pusulada bağımsız adayların siyasi partilerin bitiminden sonra yer almadığını ve altına konulduğunu söyledi.
Recep Özel, şöyle devam etti:

Recep Özel, en kısa oy pusulasının sadece bir siyasi partinin seçime katıldığı Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesi için basılan 4,5 santimetrelik oy pusulası olduğunu açıkladı.
Büyükşehir ve illerde seçmenin kullanacağı pusula sayısına ilişkin bilgi veren Özel, şunları söyledi:

Öte yandan Özel, oy pusulalarının zarfa sığacağını ifade ederek, "İlçe belediye ve meclis üyelerinin pusulası bu kadar büyük değil. Çok rahat bir şekilde verilen zarflara sığar, bunlar simule edilmiştir. Bir problem yok" dedi.
"Burada 27 tane bağımsız aday olduğu için yan tarafında yerleştirme imkanı olsa oy pusulasının uzunluğu 97 santimetre değil, 1,5 metreyi aşacağı için alta getirildi. 2019 seçimlerinde de bağımsız aday ve katılan siyasi parti sayısı fazlaydı, orada da altta yer aldı ama orada mevcut siyasi partinin hemen altında yer almıştı. Arada bir ayrım olmamıştı. Siyasi partinin oylarının alttaki bağımsız adaya verildiği de gözlemlenmişti. Seçmen alta basmış 'ya ben partiye basacaktım' diyerek üste de basmış. Geçersiz oyların en fazla olduğu seçim 2019 seçimi.
Onun için bu seçimde İstanbul oy pusulasının yeniden dizayn edilmesi için kurulda temsilcisi olan bütün siyasi partilere müracaat ettik. Kurulda kalın çizgilerle bağımsız adayların üzerinde 'bağımsız adaylar' yazan şekilde çok daha ayrıştırıcı, belirgin bir pusula düzenlendi. Bağımsız adayların altta yer aldığı tek pusula bu. Diğer bütün seçim yerlerinde siyasi partilerin devamında."
"Büyükşehirlerde oy pusulasının yanında ilçe belediye ve ilçe belediye meclis üyesi oy pusulaları seçmene verilecek, muhtarlık için de. Dört ayrı pusulaya oyunu kullanıp zarfa koyup sandığa atacak. Diğer 51 şehirde de ilçe, il veya belde belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtar pusulası kullanacak. Sadece 51 şehrin köylerinde sadece il genel meclisi ve muhtar oy pusulasını zarfa koyup oyunu kullanmış olacak."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı