Yeşil mercimekte gümrük vergisi sıfırlandı! Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Ticaret Bakanlığı, yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin 30 Haziran'a kadar sıfırlanması kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

EKONOMİ 13.02.2024, 10:55
Yeşil mercimekte gümrük vergisi sıfırlandı! Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama geldi
Ticaret Bakanlığı, yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin belirli süreyle sıfırlanması kararının "tüketici için arz güvenliğini ve fiyat dalgalanmasını engellemek amacıyla" alındığını belirtti.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, yurt içi arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasının hedeflendiği bildirildi. Bununla ilişkili olarak ilgili kurumlarla ürün bazlı değerlendirmeler yaptıklarını, ihtiyaç olması halinde hızlı şekilde gerekli tedbirleri aldıklarını duyurdu.
Kararın, Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare içinde tüketicinin temel ihtiyaç maddesini ucuza temin etmesi için alındığı, buna yönelik düzenlemenin İthalat Rejimi Kararı'nda gerekli değişiklik yapılarak yürürlüğe konulduğu vurgulandı.
Bakanlık konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Söz konusu uygulama, yerli üretimin korunması da göz önünde bulundurularak, çiftçimizin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde ülkemizdeki hasat dönemi dikkate alınarak belirlenmiştir. Düşürülen gümrük vergisi, yeşil mercimeğin hasat döneminden önce 30 Haziran 2024 tarihine kadar geçici bir süre devam edecek, bu tarihten sonra eski seviyesine yükselecektir. Ticaret Bakanlığı olarak, üretici ve tüketici haklarının birlikte korunması amacıyla spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve piyasaya yeterli ürün arzının sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almaya, alınan bu tedbirler sonrasında piyasa şartlarını izlemeye devam edilecektir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı