Son Dakika

Yılan yağı nedir, faydaları nelerdir?

Oldukça eski zamanlardan beri alternatif tıpta yer alan yılan yağı, su yılanlarından elde edilmektedir. Günümüzde de sıklıkla tercih edilen bu doğal yağ, birçok sağlık sorunu üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

SAĞLIK 16.05.2024, 03:00
Yılan yağı nedir, faydaları nelerdir?
Yılan yağı; on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda Çin’de başlayıp, giderek bölgelere yayılan ve ilk başlarda Uzak Doğu’da kendine kullanım alanı bulan bir doğal yağdır. Sonralarda ise yılan yağı kullanımı tüm dünyaya yayılmıştır. Çin’de ‘enhydris chinensis’ olarak bilinen su yılanlarından elde edilen yılan yağı, uzun süre tazeliğini koruyabilmektedir.
Günümüzde dünyanın farklı bölgelerinde zehirsiz olan farklı yılan türlerinden de yılan yağı elde edilmektedir. Soğuk presleme yöntemi ile elde edilen yılan yağı, eski zamanlarda ağrı ve acı gidermek için tercih edilmiştir. Günümüzde ise yılan yağı genellikle saç ve sakal sorunlarının giderilmesi adına daha çok tercih edilmektedir.
Oldukça eski zamanlardan beri alternatif tıpta yer alan yılan yağı, birçok sağlık sorununu tedavisinde etkilidir. Yılan yağının Omega 3 yağ asidi, magnezyum, EPA olarak bilinen Eikozapentaenoil asit, fosfat, A vitamini ve D vitamini bakımından zengin olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Cilt üzerinde kullanımı tercih edilen bu yağ, cilt tarafından oldukça hızlı bir şekilde emilme özelliğine de sahiptir. Yararlar üzerinde iyileştirici etkisi olan yılan yağının bilinen diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;
Yılan yağı genel sağlık sistemi ve saç üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu gibi cilt üzerinde de birçok olumlu etkiye sahiptir. Yılan yağının cilt üzerindeki olumlu etkileri şu şekilde sıralanabilir;
Yılan yağının yüz bölgesine uygulanması aşamasında haftada iki ya da üç kez tekrar edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu uygulama periyodu kesin olmamakla birlikte bir ya da iki ay devam ettirilmelidir. Belli bir süre düzenli kullanım sağlandıktan sonra yılan yağının cilt üzerindeki etkileri gözle görülecek boyuta ulaşacaktır.
Yılan yağı özellikle saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Bunun için yılan yağının zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılması gerekir. Yılan yağının saçlara direkt olarak uygulanmaması gerektiği de bu aşamada unutulmamalıdır. Elde edilen saç maskesi saç diplerine ve saç uçlarına uygulandıktan sonra on ila on beş dakika bekletilmeli ve saçlar her zaman kullanılan şampuan ile durulanmalıdır.
Erkeklerin ortak sorunlarından biri sakalların yeteri kadar çıkmaması ve uzamamasıdır. Bunun için yılan yağı kullanımı erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Yılan yağı, saçların hızlı uzamasını sağladığı gibi sakalların daha gür çıkması üzerinde de etkilidir. Bunun için sakal yoğunluğuna göre beş ila altı damla yılan yağının sakallara iyice yedirilmesi ve ortalama olarak iki saat bekletildikten sonra durulanması gerekir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı