Yine şaşırtmadı: Dev ihale AKP'li yandaşa verildi!

Kocaeli'nin Körfez ilçesine inşa ettirilecek konutlar için TOKİ tarafından düzenlenen 1 milyar 394 milyon liralık ihalenin oğlu AKP Kocaeli İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Macit Haldız’a verildiği ortaya çıktı.

GÜNDEM 19.10.2023, 08:55
1
Yine şaşırtmadı: Dev ihale AKP'li yandaşa verildi!
Türkiye'de kamu ihalelerinin dağıtımı, sıkça "İktidarın makbul gördüğü kişilere para aktarma aracı" olarak eleştiriliyor. Bu eleştirilerin odak noktasındaki kurumlardan biri de Türkiye'de konut inşaatları ve kentsel dönüşüm projeleri gibi büyük çaplı inşaat işleri gerçekleştiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) var.
Mustafa Bildircin'in haberine göre; TOKİ, açık ihale yöntemini kullanmak yerine pazarlık usulü gibi daha sınırlı bir katılıma olanak tanıyan yöntemleri tercih ettiği için eleştirilmişti. Ayrıca bu ihalelerin teknik şartnameleri, yüklenici seçimini kısıtlayıcı ve eleştirilere yol açacak şekillerde düzenlendiği gerekçesiyle tartışma konusu olmuştu.
Son dönemde TOKİ'nin yaptığı ihalelerde, iktidara yakın kişilere veya şirketlere iş verildiği yönündeki iddialar da gündeme geldi. Özellikle Eylül 2023'te gerçekleştirilen Kocaeli İlimtepe Mahallesi Dördüncü Etap Konut ve Dükkan İnşaatları ihalesi bu tartışmaların odak noktasında yer aldı.
Söz konusu ihalede, toplam altı şirket ihale dokümanını incelendi, ancak ihaleye sadece bir şirket teklif sundu. Tek teklifin sahibi olan şirketin, iktidara yakın bir isim tarafından kurulan Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret Anonim Şirketi olduğu belirtildi. İhale sonucunda, 1 milyar 394 milyon 500 bin TL tutarında bir sözleşme imzalandı.
İhaleyi kazanan Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret Anonim Şirketinin sahibi, kamu ihaleleriyle büyüyen ve kamuoyunda "AKP'nin müteahhidi" olarak adlandırılan Macit Haldız. Şirketin kazandığı ve kayıtlara geçen toplam yedi kamu ihalesinin toplam değeri 2 milyar 4 milyon 587 bin TL. Bu ihaleler arasında, TOKİ'ye verilen 1 milyar 769 milyon 861 bin TL'lik ihale de yeralıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı