Ylang ylang yağı nedir, faydaları nelerdir?

Ylang ylang yağı, hoş kokusu ve faydaları ile en çok tercih edilen doğal yağlar arasında yer alır. Bu yazımızda sizlere ylang ylang yağının ne işe yaradığından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

SAĞLIK 16.05.2024, 02:45
Ylang ylang yağı nedir, faydaları nelerdir?
Ylang ylang yağı, ‘cananga odorata’ ağacının çiçeklerinden elde edilmektedir. Hoş kokusu ve tedavi edici özellikleri ile ön plana çıkan ylang ylang yağı özellikle cilt ve saç bakımında oldukça etkilidir. Asya’nın tropik bölgelerinde ve özellikle Endonezya, Filipinler ve Malezya’da yetişen cananga odorata adındaki ağacın canlı, yıldız şeklindeki sarı çiçeklerinden elde edilen ylang ylang yağının adı, Tagalog dilinde ‘çiçek çiçeği’ anlamına gelen ‘ilang-ilang’ kelimesinden gelmektedir.
Ylang ylang yağı, hoş kokulu çiçeklerin buharla damıtılma işlemi ile elde edilir. Kokusu oldukça güçlü olan bu yağ aynı zamanda parfüm yapımında da sıklıkla tercih edilir. Kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılan bu yağ, insanlar üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Bu nedenle otel gibi büyük işletmelerde de ylang ylang yağı sıklıkla tercih edilmektedir.
Genel olarak saç ve cilt bakımında tercih edilen ylang ylang yağı aynı zamanda aromaterapi için de tercih edilir. Kötü enerjinin ve yüksek stres seviyesinin düşmesini sağlayan bu yağ aynı zamanda kalp ritminin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Öte yandan kan akışını dengeleyerek, vücudun düzenli ve dengeli bir şekilde çalışmasına da katkı sunar. Bunu yanı sıra ylang ylang yağının faydaları arasında şunlarda yer alır;
Ylang ylang yağının saç üzerindeki olumlu etkileri şu şekilde sıralanabilir;
Ylang ylang yağının cilt üzerindeki olumlu etkileri ise şu şekilde sıralanabilir;
Ylang ylang yağının birçok faydası olsa da yine de potansiyel zararlarının da bilinmesi gerekir. Seyreltilmemiş ylang ylang yağı kullanımı bazı kişilerin ciltlerinde tahriş oluşumuna neden olabilir. Ylang ylang yağı kullanılmadan önce cildin küçük bir bölümünde test edilmelidir. Cilt bu yağa bir reaksiyon vermiyor ise gönül rahatlığı ile kullanım sağlanabilir. Ylang ylang yağının neden olabileceği semptomlardan bazıları şunlardır;
Aynı zamanda ylang ylang yağı cildin güneş ışınlarına karşı daha hasar olmasına neden olabilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce ylang ylang yağının kullanımı tavsiye edilmez.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı