YÖK ve MASAK'tan üniversitelilere kritik uyarı: Ağır hapis cezasına çarptırılabilirsiniz!

MASAK tarafından hazırlanan afişler YÖK tarafından üniversitelere gönderildi. Öğrenciler, hesap bilgilerini başkalarına vermemeleri konusunda uyarıldı. Öğrencilere bu hesaplar nedeniyle hapis cezalarına çarptırılabileceği ikazı yapıldı.

GÜNDEM 29.01.2024, 15:50
YÖK ve MASAK'tan üniversitelilere kritik uyarı: Ağır hapis cezasına çarptırılabilirsiniz!
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencileri banka hesaplarının yasadışı amaçlarla kullanılması durumunda karşılaşacakları tehlikeler konusunda bilgilendirmek için Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) ile birlikte çalışıyor.
YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, "son zamanlarda özellikle öğrencilerin banka hesaplarını başkalarına kullandırarak para kazandıkları" ve "bu hesapların suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve dolandırıcılık gibi ağır hapis cezalarıyla sonuçlanabilecek suçlara yol açabileceği" yönündeki şikayetler üzerine MASAK ile birlikte çalışılıyor.

MASAK tarafından hazırlanan ve YÖK tarafından üniversitelere gönderilen afişlerde öğrencilere, "Gelecek hesaplarınızı yakmayın. Kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı ve dolandırıcılık gibi suçların para transferlerinde banka hesaplarınızın kullanılması durumunda ağır hapis cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Banka hesaplarınızı başkalarına kullandırmayın." uyarısı yapıldı.
YÖK, öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve ODTÜ Siber Güvenlik Enstitüsü uzmanları ile birlikte bir video hazırladı.
YÖK'ün sosyal medya hesaplarından yayınlanan videoda Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihangir Tezcan, öğrencilerin hesaplarının kötü niyetli kişiler tarafından farklı şekillerde kullanılabileceğine dikkat çekti.

Tezcan, öğrencilerin banka hesaplarına siber saldırılar yoluyla erişilebildiğini açıkladı. Öğrencilere para karşılığında hesaplarını kısa süreliğine kullanmaları teklif edilebiliyor ya da dolandırıcılar e-posta veya SMS yoluyla link göndererek hesap bilgilerini ele geçirebiliyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçları Önleme Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin, öğrencilerin interneti bilinçli kullanmadıkları için hedef alınabildiğini anlattı.
Öğrencilerin kredi kartı bilgilerini vermeleri ve "phishing" denilen linklere girmeleri nedeniyle hesaplarının kullanıldığına dikkat çeken Şahin, dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı