Yoksulluk sınırı 4 asgari ücret

Türk-İş, Kasım 2023’e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Türk-İş’in hesaplamasına göre, Kasım ayı açlık sınırı 14 bin 25 TL, yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 TL’ye yükseldi. Güncel rakamlara göre yoksulluk sınırı 11 bin 402 lira olan asgari ücretin 4 katına ulaştı. Bir ailenin yapması gereken gıda harcaması yıllık yüzde 86,42 oldu.

EKONOMİ 29.11.2023, 04:35
Yoksulluk sınırı 4 asgari ücret
Türk-İş tarafından her ay düzenli olarak açıklanan açlık ve yoksulluk sınırları verileri paylaşıldı. Verilere göre Kasım ayında açlık sınırı 14 bin 25 TL, yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 TL’ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 18 bin 239 TL’ye ulaştı. Açıklanan verilere göre, yoksulluk sınırı olarak açıklanan 45 bin 686 TL, 4 asgari ücrete ulaştı.
Türk-İş tarafından yapılan araştırmada mutfak enflasyonunda yaşanan artışa da değinilirken, Kasım ayında, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,49 oranında gerçekleşti. 12 aylık sürede ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 86,42 olarak hesaplandı.
Mutfak alışverişlerinde harcama gruplarına göre yaşanan artışa ilişkin de verilere yer verilen araştırmada, süt, yoğurt, peynir grubunda, süt fiyatları geçen aya göre yüzde 8,5 artarak, marketlerde ortalama litresi 34,5 TL’den satılırken, peynir ve yoğurt fiyatları ise geçen ayki seviyesini korudu.
Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum ürünlerinin bulunduğu grupta, et fiyatları geçen aya göre ciddi bir değişiklik olmadığı belirtilirken, marketlerin pek çoğunda dana kıyma ortalama 331 TL’den, dana kuşbaşı ise ortalama 356 TL’den reyonlardaki yerini aldığı ifade edildi. Tavuk fiyatları ise kilogram fiyatı 69 TL’den satılırken, yumurtanın tanesi ise ortalama 3,77 TL’den satılmaya devam ettiği belirtildi. Balık fiyatlarında ise hamsinin kilosu 100 TL’den satılırken, tezgâhlarda en çok talep gören balıklar bu ay ortalama 172 TL’den satılmaya devam etti. Kuru baklagillerin fiyatlarında artış yaşanırken, en yüksek artışın nohut fiyatlarında yaşandığına dikkat çekildi. Nohut fiyatı geçen aya göre ortalama yüzde 21 artış gösterirken, Kasım ayında nohut fiyatları marketlerde ortalama kilogram fiyatı 85 TL’den yerini aldı.
Ankara’da 200 gramlık ekmeğin fiyatının 7 TL olduğunun altı çizilirken, 4 kişilik bir ailenin aylık sadece ekmek masrafının 735 TL olduğuna dikkat çekildi. Tahıllar grubunda geçen aya göre az da olsa bir artış yaşandığına dikkat çekilirken, Kasım ayı içinde pirinç fiyatları ortalama kg fiyatı marketlerde 71 TL’den satıldığı belirtildi. Bulgur, un ve irmik fiyatlarının ise geçen aya göre sınırlı seviyede arttığının altı çizildi.
Sebze fiyatlarında karnabahar ve köy biberi fiyatlarında bir düşüşün yaşandığına dikkat çekilirken, ıspanak, semizotu, yeşil soğan, kabak, patlıcan, salatalık ve karalâhana fiyatlarının geçen ayki fiyatlarıyla satılmaya devam ettiğinin altı çizildi. Meyve tezgâhlarında üzüm ve hurmanın kilogram fiyatının 50 TL olduğu belirtilirken, portakalın ortalama fiyatının 35 TL olduğu kaydedildi. Geçen ay olduğu gibi en ucuz meyvenin mandalina olduğuna vurgu yapılırken, mandalinanın kilogram fiyatının 12,5 TL olduğu ifade edildi.
Zeytinyağı üretiminin başta İspanya ve İtalya’da yaşanan üretim düşüşünün fiyatlara yansıdığı ifade edilen araştırmada, Türkiye’deki zeytinyağı üretimine de artan dış talebin fiyatları yükselttiğinin altı çizildi. Zeytinyağının litresinin ortalama 300 TL’den satılmaya devam ettiğine dikkat çekilen araştırmada, ayçiçek yağı fiyatlarının ise geçen aya göre aynı kaldığı ifade edilirken, tereyağı fiyatlarının ise yüzde 6 arttığı belirtildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı