Yozgatlı besiciden yürekleri ısıtan adım: Emeklilere ve asgari ücretlilere ucuz süt veriyor

Besici Üzeyir Koç, Sürekli süt tedarik ettiği müşterilerine kıyasla alım gücü düşen emeklilere ve asgari ücretlilere daha ucuz süt vermeye başladı.

GÜNDEM 11.02.2024, 17:45
Yozgatlı besiciden yürekleri ısıtan adım: Emeklilere ve asgari ücretlilere ucuz süt veriyor
Yozgat'ın Kuşçu Köyü'nde besicilik yapan Üzeyir Koç, düzenli müşterileri arasında alım gücü düşen emekli ve asgari ücretli vatandaşlara daha ucuza süt vermeye başladı,
Besici Üzeyir Koç, “(5 litrelik sütü) 60 liraya veriyorum emeklilere. Asgari ücretlilere 70 lira oluyor. Normalde 100 liraya veriyorum devamlı” dedi.
Anka'dan Seyfi Çelikkaya'nın haberine göre emekli ve asgari ücretle çalışanların maaşlarında yapılan iyileştirmelerin ardından, halkın günlük tüketim maddelerine yapılan zamlar, maaşları eritti. Emekliler ve asgari ücretliler geçinebilmek için günlük zorunlu gıda maddelerinden yoksun kaldı. Yozgat'ın Kuşçu köyünde 24 yıldır hayvancılık yapan ve Yozgat merkezdeki müşterilerine süt tedarik eden Üzeyir Koç, özellikle emekliler ve asgari ücretliler için süt alımını durdurmaya başladı. Bunu fark eden Koç, çareyi emeklilere ve asgari ücretlilere indirim yapmakta buldu.
“YEM FİYATLARI YÜKSEK DE OLSA MÜŞTERİLERİMİZE İNDİRİMİMİZİ YAPIYORUZ”
Sütün kilogramının 20 TL olmasında girdi maliyetlerinin ve yem fiyatlarının artığına dikkat çeken Üzeyir Koç, alım gücü daralan müşterilerine imkanları ölçüsünde yardımcı olmaya çalıştığını söyledi. Koç, “Şimdi hayvancılık yapıyoruz. Yemlerde çok pahalılık var fiyatlarda. Bir anda 30-40 lira birden arttı yem fiyatları. 400 liradan 480 lira oldu yem fiyatları. Biz emeğimizin karşılığını kurtaramıyoruz çoğu zaman. Yeme çok para veriyoruz, artıştan dolayı yem fiyatlarında. Buna rağmen yem fiyatları yüksek de olsa müşterilerimize indirimimizi yapıyoruz” diye konuştu.
“60 LİRAYA VERİYORUM EMEKLİLERE. ASGARİ ÜCRETLİLERE 70 LİRA OLUYOR”
Üzeyir Koç, Yozgat’ta 24 senedir besicilik yaptığını bildirerek şöyle konuştu:
“Vatandaşa süt getiriyorum, devamlı da müşterilerim var, abonelerim çok, sütlerden memnunlar. Emeklilere indirim yapıyorum, ikramda bulunuyorum. 60 liraya veriyorum emeklilere. Asgari ücretlilere 70 lira oluyor. Normalde 100 liraya veriyorum devamlı. Vatandaşın alım gücüne göre sütlerin fiyatlarını ayarlıyorum. Bir yerde mecburiyet karşısında oldu bu fiyatların dengesizliği. Vatandaşın alım gücüne göre ayarlamaya çalışıyoruz bir yerde. Yüksek maaş almadıkları için onun dengelemeye çalışıyoruz. Benden süt alanlar indirimden yararlanıyor. Emekli olsun, asgari ücretli olsun, memnun kalıyorlar. Bu süt fiyatları bizi kurtarmıyor, maliyetler pahalı, yem fiyatları yüksek. Vatandaşa destek olmak için vatandaş da talep çok oluyor bizden alıyorlar, onun için biz de getiriyoruz. Kurtarmasa da mecbur bu işi yapıyoruz. 10-15 tane var hayvanımız. Günlük 50-60 kilo oluyor sütümüz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı