Yüksek enflasyona esnafın çözümü: Dürüm fiyatları euroya endekslendi

Türkiye'de yüksek enflasyon, hayat pahalılığı ve artan maliyetler vatandaşları ve esnafı zorlarken, Şanlıurfa'da bir kebapçı dürüm fiyatlarını euroya endeksledi.

EKONOMİ 07.09.2023, 18:25
Yüksek enflasyona esnafın çözümü: Dürüm fiyatları euroya endekslendi
Şanlıurfa'da kebapçılık yapan Mehmet Almas, maliyetlerdeki artışa yetişmekte zorlandığını belirterek, ürünlerinin fiyatını euroya endekslediğini söyledi.
Almas, "Hayat şartları zor ama biz fiyatlarımızı müşterileri çok zorlamayacak şekilde belirledik. Fiyat artışları saatlik oluyor ve kimse buna ayak uyduramıyor. Artık her gün 5 TL zam yapmaktan yorulduk. Biz de hem sabit bir fiyat olması hem de dikkat çekmek için fiyatları sabitleme kararı aldık. Biraz da mizahi amaçlı fiyatları Euro'da sabitledik. Müşteriler bunu güzel karşılıyor." dedi.
Almas, müşterilerinin fiyatları euro olarak bilmediğini ancak euronun sabit olmasından dolayı fiyatların daha anlaşılır olduğunu söyledi.

Mehmet Almas'ın çözümü, yüksek enflasyon karşısında esnafın yaşadığı sıkıntılara geçici bir çözüm olabilir. Euro'nun sabit olması, esnafın fiyatlarını daha kolay güncellemesine olanak tanıyacak. Ancak bu çözümün uzun vadede etkili olup olmayacağı, enflasyonun seyrine bağlı olacaktır.
Enflasyon düşerse, euroya endekslenen fiyatlar da düşecek ve esnafın kar marjı azalacak. Enflasyon artarsa, euroya endekslenen fiyatlar da artacak ve bu durum tüketiciler için daha büyük bir yük oluşturacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Eylül 2023
İmsak 05:00
Güneş 06:20
Öğle 12:36
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 19:58
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı