Yüzde 25 kira sınırı Temmuzda kalkıyor! Peki ev sahipleri ne kadar artış yapabilir?

Yüksek enflasyon ve ekonomik sorunlar nedeniyle getirilen yüzde 25'lik kira sınırı Temmuz ayında kalkıyor. Ev sahipleri ve kiracılar yeni kira artışının ne kadar olacağı merak ediyor. Peki ev sahipleri kiracılara ne kadar fiyat artışı yapacak? İşte detaylar...

EKONOMİ 08.06.2024, 13:25
Yüzde 25 kira sınırı Temmuzda kalkıyor! Peki ev sahipleri ne kadar artış yapabilir?
Türkiye genelinde 2 senedir kullanılan yüzde 25'lik kira sınırı aksi bir karar alınmazsa Temmuz ayında son buluyor. Buna göre ev sahibi ve kiracılar kiralarda ne kadar artış yapacaklarını merak ediyor. Bir diğer yandan ise kiracılar ev sahiplerinin fahiş artış yapıp yapmayacakların düşünüyor 
Konuyla alakalı uzman isim Avukat Ali Onar, yüzde 25'lik kira artışının son bulmasından sonra kiracıları neyin beklediğini detaylarıyla açıkladı.  Ali Onar, vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini ifade ederek, ev sahiplerinin fahiş fiyat artışında bulunamayacağını belirtti.

Ali Onar, tarafından yapılan açıklamada Borçlar Kanunu’nda kira tavan artış oranının yer aldığını belirterek, yıllık enflasyon ortalamasına göre artış yapılacağını belirtti.

Kaynak: Karar Gazetesi
Ali Onar, “Borçlar Kanunu’nun geçici maddesine eklenen bir maddeyle kira tavan artış oranı, yüzde 25 olarak belirlenmişti. Eğer herhangi bir yasal düzenleme yapılmaz ise Temmuz 2024 itibariyle yüzde 25’lik tavan oran sona erecek. Esasen, Borçlar Kanunu’muzda kira bedellerinin belirlenmesi için bir ’tavan uygulaması’ söz konusu. Bu ne demek? Bir dengenin kurulması, makul bir kira bedelinin belirlenmesi için Borçlar Kanunu’muzda kira artış oranı mevcut; yani günlük deyimle enflasyonun 12 aylık ortalaması alınacak. Temmuz ayında kira sözleşmesi sona eren bir kiracı için bakılacak ilk kriter, eğer kira sözleşmesinde bir hüküm yok ise 12 aylık enflasyon ortalaması alınacak. Takriben yüzde 70.9 gibi bir rakam olması öngörülüyor. Bunu aşması mümkün olmayacak” dedi.
“Taraflar arasında kira bedelinin artırılmasına ilişkin bedel belirlenmemiş ise bu 12 aylık ortalamayla belirlenecek” diyen Ali Onar, muhtemel kiracı ve ev sahibi arasındaki bir davada enflasyon oranının dikkate alacağına vurgu yaptı.
Onar, “Merkez Bankası tarafından açıklanan aylık ve yıllık enflasyon miktarı, ay bazında açıklandığı için belirlenen kira bedeli de buna ilişkin olacak. Temmuz 2024’ün 12 aylık ortalaması yüzde 79 olarak açıklandığı takdirde, kira tavan miktarı yüzde 79 kadar arttırılabilir. Hemen şunu belirteyim; taraflar kendi aralarında kira artış yüzdesi belirlemiş olsalar dahi bu sözleşme geçerli olmaz. Herhangi bir dava söz konusu olduğunda mahkeme, tavan miktarını dikkate alarak karar verecektir. Yasa, kiracı ile ev sahibi arasında makul bir denge sağlamak istemektedir” diye konuştu.

Avukat Ali Onar, “5 yılı doldurmuş olan sözleşmelerde böyle bir tavan miktarı yok. Dolayısıyla 5 yıl dolduktan sonra tavan miktarı gözetilmeksizin kira bedelinin artışı söz konusu olabilecektir. Bu elbette kiralayanın lehine olan bir durum” ifadelerine yer verdi.
“Ev sahipleri keyfi bir artış yapamayacaklar. Yüzde 100, yüzde 200 gibi artışlar yapamazlar. Kira sözleşmelerinde böyle bir hüküm olsa dahi bu söz konusu olamaz. Bir tavan miktarı belirlenmiştir. Bu tavan miktarını aşan artışlar geçersizdir. Dolayısıyla burada kiracının korunması söz konusu olur. Kiracı yasal yollara müracaat ederse, kanunda öngörülen artış bedelinin uygulanmasını talep etme gibi bir hakkı söz konusu olacaktır.”Avukat Ali Onar, son olarak kiraların mutlaka bankalar aracılığıyla, "kira" açıklaması yazılarak yatırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı