Zam bekleyen emekliye kötü haber! SGK Uzmanı İsa Karakaş duyurdu

Yeni yıla sayılı günler kalırken ocak ayında yapılacak zammı merakla bekleyen milyonlarca emekliye kötü haberi SGK Başuzmanı İsa Karakaş verdi. Karakaş, emeklinin ocak ayından sonraki maaşlarının eksik yatacağını açıkladı. İşte detaylar...

EKONOMİ 27.12.2023, 15:45
1
Zam bekleyen emekliye kötü haber! SGK Uzmanı İsa Karakaş duyurdu
Ocak ayında emekli maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak eden milyonlarca emekli için hayal kırıklığı yaşanacak. Ocak ayında emekliye ayrılacak memurların arzu ettikleri gibi bir gelir elde edip edemeyecekleri henüz netleşmese de emekli geçinme sıkıntısı çekecek.

Ardı ardına gelen zamlarla yaşam standardı iyice düşen emekli, her gün ekonomik sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Tek beklentisi ocak ayında yapılacak zam oranı olan emekli yine istediğini alamayacak.

Temmuz ayında verilen 8 bin liralık seyyanen zamların, emekli maaşlarına dahil edilmemesi sebebiyle emeklilerin umdukları tutarın altında olacağı öngörülüyor.
15 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıktığı, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldığı kararı ilan edilmişti. Karar gereğince memurlara toplu sözleşme ve enflasyon farkı dolayısıyla sağlanan yüzde 17,55’lik zam ve 8 bin 77 liralık seyyanen zam hakkı verilmişti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) İsa Karakaş, yeni yıla sayılı günler kala kötü haberi duyurdu. Yeni yılda emekliye ayrılacak memurların, Temmuz ayındaki 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan yararlanamayacaklarını bildirdi.
Memurlara tanınan 8 bin 77 liralık seyyanen zam, kök maaşlara eklenmeyeceğinin altını çizen Karakaş, emekliye ayrılan memurların bu ek ödemeyi emekli maaşlarında göremeyeceklerini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, 2024 yılında emekli olmayı düşünen memurlar için uyarılarda bulundu. Karakaş, emekli olmadan önce alacakları emeklilik ikramiyesi ve maaşları titizlikle hesaplamaları gerektiğini söyledi. Ocak ayında alınacak emeklilik maaşına ya da ikramiyesine yansımayacağını belirtti.

Karakaş, emekli sandığında memurların yüzde 75 oranında aylık bağlama oranına sahip olduklarını hatırlatarak memur maaşlarının ve ikramiyelerinin düşük bağlandığını ifade etti.

Seyyanen zamların etkisiyle, 2024 yılından sonra memurların çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70’ine yakın bir kısmı değil tersine bu oranın yüzde 50’nin altına ineceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı