Zam oranı dikkat çekti: Devletin göz bebeği TÜİK'e güvenmiyor

ASELSAN'ın çalışanlarına yüzde 55 zam yaptığını duyuran gazeteci Barış Pehlivan, "Devletin göz bebeği kuruluşu, devletin bir diğer kuruluşu olan TÜİK'e güvenmiyor" dedi.

EKONOMİ 05.08.2022, 09:05
Zam oranı dikkat çekti: Devletin göz bebeği TÜİK'e güvenmiyor
Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerinden yola çıkılarak asgari ücrete yüzde 30, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 41.69 zam yapılmıştı.
Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı ASELSAN'da çalışanlara yüzde 55 zam yapıldığını, her ay net 500 TL yapılan ek ödemenin de 650 TL'ye yükseltildiğini duyurdu. Pehlivan, "Devletin göz bebeği kuruluşu, devletin bir diğer kuruluşu olan TÜİK’in rakamlarına güvenmiyor. Enflasyonun açıklanandan daha fazla olduğunu biliyor" dedi.
"Daha fazla kazansın hepsi, haklarıdır" diyen Pehlivan, "Ama işte bu şu anlama da gelmiyor mu? Devletin göz bebeği kuruluşu, devletin bir diğer kuruluşu olan TÜİK’in rakamlarına güvenmiyor. Onu esas almıyor. Enflasyonun açıklanandan daha fazla olduğunu biliyor." ifadesini kullandı.
"Tabii, bir de şu var" diyerek Pehlivan yapılan zam ile ilgili şöyle yazdı:

"Mesele sadece çalışanları enflasyona ezdirmemek değil. Zira...
Deniyor ki, ASELSAN’daki birçok mühendis daha iyi şartlarda yaşamak için yurtdışından iş bakıyor. Başarılarının hakkını veren ülkelere gitmek istiyor. İşte biraz da bu yüzden ASELSAN yönetimi, onlara 'resmi' rakamların üstünde zam yapıyor. Yapıyor ki, beyin göçü birazcık da olsa durabilsin. Kurum kan kaybetmesin"

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 31 Mayıs 2023
İmsak 03:32
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı