Zam pazarlığı başladı! Ali Yalçın'dan 3600 ek gösterge açıklaması

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümet ile sendikalar arasında zam pazarlığı başladı. Toplantıdan önce Ali Yalçın 3600 ek gösterge açıklaması yaptı.

EKONOMİ 02.08.2021, 13:40
8
Zam pazarlığı başladı! Ali Yalçın'dan 3600 ek gösterge açıklaması
Memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri bugün başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in başkanlığında gerçekleşen görüşmelere Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları katıldı.

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisi yakından ilgilendiren 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Ali Yalçın, şu ifadeleri kullandı:
"2022 yılı için %21 katsayı artışı, %3 refah payı ve net 600 TL seyyanen zam teklifimiz, 2023 için ise %17 katsayı artışı ve %3 refah payı artışı teklif ettik. Bu teklifimizle ortaya koymak istediğimiz şudur:
Geçmiş dönem kayıpları giderilmelidir. Bunu seyyanen zamla gerçekleştirmek gerekiyor.
İkincisi enflasyona ezilme ihtimali sıfır olmalıdır. Bunun için katsayı artışlarının 6 aylık dönemler itibariyle değil Ocakta tek seferde verilmesini teklif ettik. Üçüncü olarak da, maaş ve ücretlerde reel artış kesinlikle gerçekleşmeli bu aynı zamanda ekonomideki büyümenin yurtiçi hasıladaki artışın kamu görevlilerine de yansıtılma sonucu üretmelidir. Bunu da her iki yıl için teklif ettiğimiz % 3 Refah payı artışıyla gerçekleştirmek istiyoruz.
Biz kısaca 6. Dönem toplu sözleşmeyle dünü bugünü ve yarını emeğin hakkının teslim edildiği tarihsel bir görünüme dönüştürmek istiyoruz."

Memurlar.net'ten Edip Üzen'in haberine göre Ali Yalçın, Toplu sözleşmede kırmızı çizgilerini şu şekilde açıkladı:
"Bizim kırmızı çizgimiz 6. Dönem teklifimizin bütünü, her maddesi ve her çizgisi bizim kırmızı çizgimizdir. Toplu pazarlığın bizim için başlangıcı da sonuç da tek bir şeye hizmet etmeli. Kamu görevlilerinin emeğine, hak ettiği değerin verilmesine. Bunu sağlamak adına ortaya konulan her irade ve deklare edilen her cümle şüphesiz kırmızı çizgidir. 
Bugün Türkiye'de hangi kamu görevlisi;
" Enflasyonu ezen ve enflasyona ezilme ihtimali olamayacak şekilde verilen maaş artışını istemez.
" Refah payı verilmesini istemez.
" 5. Dönem Toplu sözleşme kaybının telafi için, seyyanen zam verilmesini istemez.
" Gelir Vergisi adaletsizliğinin düzeltilmesini istemez.
" Ek ödemenin artırılmasını istemez.
" Emekli maaşına bütün ödemelerin/unsurların katılmasını istemez.
" 3600 ek göstergeyi istemez.
" Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istemez.
" Bayram İkramiyesi ödemesini istemez.
" Kademe-Derece sınırlamasının kaldırılmasını istemez.
" Görevde yükselme için daha fazla sınav açılmasını istemez."

Ali Yalçın, 3600 ek göstergedeki tıkanıklığı şu sözlerle açıkladı:
"3600 Ek Gösterge sözünün bugüne kadar icrasına dönük somut bir adım atılmaması bir tazmin yükümlülüğü de oluşturdu esasen. Sonuçta son Cumhurbaşkanlığı seçiminden bugüne geçen süre kadar beklentiye dayalı bir zarar var ve bu zarar haklı beklentiyle ilişkili. Kamu yönetimi, kamu işvereni çok daha geniş anlamıyla siyasi irade yani iktidar hangi kaygılarla, hangi gerekçelerle bu vaadinin hayata geçmesini sağlamadı kısmı bizim ancak tahmin boyutuyla cevap verebileceğimiz bir husustur. Biz bugüne kadar niye yapılmadığını tartışmayı değil biran önce yapılması gerektiğini hatırlatmayı doğru buluyoruz. Bu yüzden de 6. Dönem Toplu Sözleşmede ek gösterge konusunda düzenleme yapılması gereken teklife yine ve yeniden yer verdik. 
3600 vaadini deklare eden siyasi irade ile bu vaadin gereğini yapacak olan bürokrasi arasında kopukluk varsa bunu ortadan kaldırmak için özel bir zaman ve enerjiye gerek yok. 2 Ağustostaki ilk oturumda teklifimize evet denilsin, tıkanıklık bitsin, vaat yerine gelsin."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı