Zeytin hasadı ne zaman ve nasıl yapılır? İşte zeytin toplamanın püf noktası

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren zeytinin hasadı nasıl ve ne zaman yapılır? İşte zeytin toplarken dikkat edilmesi gereken püf nokta.

EKONOMİ 02.11.2023, 14:10
4
Zeytin hasadı ne zaman ve nasıl yapılır? İşte zeytin toplamanın püf noktası
Zeytin, Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yetişen ve zeytingiller ailesine mensup bir bitki olarak öne çıkıyor ve Türkiye’de en çok tüketilen  faydalı besinler arasında yer alıyor. Zeytin ağacının meyvesi ve yaprağı insan sağlığı için çok değerli bir kaynaktır.

E vitamini bakımından zengin olan zeytin, vücudumuza gerekli vitaminleri sağlar. Zeytin hasadının yapıldığı bu dönemde zeytin ağaçlarından taze zeytin alıp kışlık hazırlayabilirsiniz. Zeytin hasadının uygun zamanda ve uygun yöntemle yapılması, elde edeceğiniz zeytin ve zeytinyağının kalite ve miktarını belirlerken, ağaçların sağlıklı kalmasını ve gelecek yıllarda daha iyi verim vermesini sağlar. İşte zeytin toplamanın püf noktaları ve ayrıntıları…

Zeytinin hem yemeklik hem de yağlık olarak iki farklı amaçla kullanıldığını düşünürsek, toplama işleminin de iki farklı şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Genel olarak yeşil zeytin olarak tüketilecek zeytinler eylül ayından ekim ayına kadar hasat edilir. Siyah zeytin olarak işlenecek zeytinler ise bölgenin iklimine ve yılın sıcaklığına göre Kasım ve Aralık ayları arasında hasat edilir.

Zeytin hasadının başladığı bu aylarda ağaçlardan zeytin almak biraz zaman ve emek istiyor. Zeytin toplarken en önemli hususlardan biri meyvelerin ezilmeden hasat edilmesi ve çuvallara doldurulmak yerine delikli kasalara konarak ezilmemesidir. Ayrıca işleme işlemi hasattan sonraki 24 saat içinde yapılmalıdır.
Zeytin hasadına başlamadan önce öncelikle yere düşmüş olan zeytinleri almalısınız. Bu işlem genellikle elle yapılır. Yere düşmüş olan zeytinlerin özel ismi "dibin zeytini"dir. Bu zeytinler ağaçtan kendiliğinden düştükleri ve bir süre yerde kaldıkları için kaliteli bir zeytinyağı değildir. Bu zeytinler rafine edilerek Riviera tipi zeytinyağı üretiminde kullanılır.

Doğal sızma zeytinyağı üretmek isteyen üreticiler, zeytinlerin ağaçtan elle seçilmesi ve elle taraklanması yöntemini seçmektedir. Bu şekilde hasat edilen zeytinlerden kabukları zarar görmediği, dokusu bozulmadığı ve ezilmediği için en kaliteli zeytinyağı çıkar.
Eğer bahçenizdeki zeytin ağaçlarından zeytin almak istiyorsanız önce ağaçların altına büyük bir branda veya bez serin. Ağacın etrafını branda veya geniş bir bezle kapattıktan sonra ağaca çıkıp zeytin dallarını bir çubukla vurarak zeytinlerin ağaçtan düşmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytinler ağaçtan alındıktan sonra uygun kasalar içinde yağ fabrikasına gönderilerek kısa süre içinde işlenirse en kaliteli yağ çıkar.
Ağaçtan alınan zeytinlerin çuval içerisinde değil özellikle zeytin taşımada kullanılacak (boyutu ve delikleri bu amaç için belirlenmiş) plastik kasalarda nakledilmesi gerekir.
Siyah sofralık zeytinlerin hasadı, tanenin tamamen siyahlaştığı; et kısmının morumsu bir renk aldığı zaman ve taneler buruşmadan yapılır.

Zeytin tanesine, bir ucundan bastırdığınızda, diğer ucundan çekirdeğin çıktığını gördüğünüzde, hasat zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı